Jak wykończyć mieszkanie za niewielkie pieniądze?

Masz już swoje wymarzone cztery kąty, a jedyne, co trzeba teraz zrobić, to wykończyć to gniazdko, aby było jak najbardziej przytulne. Czy da się to zrobić przy małym budżecie? Okazuje się, że tak. Oto kilka sposobów na oszczędności.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego mieszkanie pod klucz może być dla ciebie tańszą opcją,
  • po co zatrudniać pomoc przy odbiorze mieszkania,
  • czy nieruchomości z rynku wtórnego są tańsze od dewelopera,
  • w co warto zainwestować, jeśli chodzi o urządzanie mieszkania,
  • gdzie można oszczędzić podczas aranżacji.

Wykończenie mieszkania pod klucz

Jeśli kupiłeś mieszkanie z rynku pierwotnego, być może masz możliwość powierzenia prac wykończeniowych właśnie deweloperowi.

Czy to się opłaca? Jedną z zalet tego rozwiązania jest dostępność ekipy remontowej, ponieważ już nie trzeba jej samodzielnie szukać.

Biorąc pod uwagę warunki, jakie panują na rynku i permanentny brak fachowców, którzy wyjechali za granicę, nie jest łatwo znaleźć ludzi do pracy. Dodatkowo, oddając deweloperowi wykończenie mieszkania, nie musisz martwić się o kontrolowanie robotników.

Odpadają również wizyty w sklepach budowlanych i porównywanie cen materiałów wykończeniowych.

Deweloper może mieć umowę z dostawcami materiałów, dzięki której przy hurtowych zakupach cena będzie niższa. Zyskuje zatem również kupujący nieruchomość.

Plusem wykończenia mieszkania pod klucz jest też duża oszczędność czasu. Nie trzeba w końcu szukać ekipy remontowej, co może zajmować wiele tygodni.

Do tego ogromną wygodą staje się fakt, że prace wykończeniowe mogą rozpocząć się jeszcze podczas samej budowy. Dzięki temu odbiór mieszkania staje się często szybszy.

Część kupujących decyduje się na samodzielne prace remontowe. Zazwyczaj wiąże się to z większym nakładem pracy, a jak wiadomo – czas to pieniądz. W wielu przypadkach lepiej jest więc zainwestować w mieszkanie wykończone pod klucz.

Ile to kosztuje?

Wszystko zależy od dewelopera, sytuacji na rynku i miasta, gdzie sprzedawane są nieruchomości.

Istnieją też różne pakiety, w ramach których można mieć różne standardy wykończenia. Ceny zaczynają się już od 400-500 złotych za metr kwadratowy.

Zatrudnij pomoc w odbiorze mieszkania

Bez względu na to, czy kupujesz nieruchomość od dewelopera, czy z rynku wtórnego, bardzo ważną chwilą będzie odbiór mieszkania. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko jest z nim w porządku, zgłoś się do fachowca, który to oceni.

To dla ciebie kolejne niepotrzebne koszty? Pomyśl o środkach zaoszczędzonych na poprawkach. Przeoczone wady techniczne mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić do dużych i kosztownych w naprawie szkód. Kiedy zostaną jednak odpowiednio wcześnie wykryte, nic takiego nie będzie miało miejsca.

Ceny takich usług zależą od metrażu mieszkania i stanu, w jakim się znajduje. Na rynku znajdziemy oferty od ok. 200 zł. To niewielka cena, biorąc pod uwagę koszt usuwania często kosztownych usterek po kilku miesiącach czy latach.

A może mieszkanie z drugiej ręki?

Plusem mieszkania od dewelopera z pewnością jest fakt, że można je urządzić od początku samodzielnie. Niestety wiążą się z tym duże koszty, dlatego część osób postanawia ominąć sprytnie te trudności, kupując nieruchomość z rynku wtórnego.

Przy sprzyjających wiatrach można znaleźć miejsce gotowe do zamieszkania bez większego remontu. Rozważając ofertę od dewelopera, nie wchodzi to w grę, ponieważ stan surowy nie pozwala na natychmiastowe wprowadzenie się do środka.

Nie oszczędzaj na najważniejszym

Czasem najbardziej opłacalnym posunięciem jest inwestycja w rzeczy lepsze jakościowo. Oczywiście dotyczy to zarówno mebli, jak i sprzętu, ale jeśli musisz już coś wybrać, skup się na tym drugim. Zwracaj uwagę na jakość zwłaszcza w przypadku kuchni i łazienki.

Niech za przykład posłuży nam kabina prysznicowa z brodzikiem. Jeżeli od początku wybierzesz model, który będzie niewygodny w użytkowaniu (np. za wysoki), korzystanie z prysznica stanie się mniej komfortowe.

Sprawdź więc różne opcje, np. brodziki prysznicowe KOŁO. Pasują niemal do każdej łazienki, a ich ceny również są dość atrakcyjne.

Uwaga! Na rynku istnieją już np. płaskie brodziki prysznicowe – wygodniejsze przy wchodzeniu i wychodzeniu, a nawet w czyszczeniu.

Pamiętaj, że w sklepach znajdziesz też kabiny bez brodzików. Wyglądają one elegancko i nowocześnie, a brak wysokiego progu jest dużym ułatwieniem np. dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Z pozoru tańsze, jeśli chodzi o sam zakup, ale koszt może być wyższy ze względu na montaż.

Warto pamiętać, że przy tego typu kabinach, gdzie brodzik prysznicowy nie jest potrzebny, należy zadbać o odpowiedni spadek. Poproś o pomoc kogoś, kto ma odpowiednią wiedzę na ten temat. Samodzielne próby montażu mogą skończyć się kolejnymi kosztownymi poprawkami.

Jeśli zainwestujesz w jakość swojego sprzętu łazienkowego, będziesz spać spokojnie przez długi czas.

Oczywiście innym kluczowym miejscem w łazience jest obszar toalety. Jeżeli masz mało miejsca, zainwestuj w miskę ustępową wiszącą. Będzie ona lepiej wyglądać i łatwiej uda ci się posprzątać obszar wokół niej.

Najlepiej kupić klasyczny biały model, który będzie ponadczasowy i w każdym miejscu wygląda po prostu dobrze. Nawet jeśli więc całkowicie zmienisz aranżację swojej łazienki, najważniejsze urządzenia np. brodzik prysznicowy, miska ustępowa, zostaną. To zwykle również po prostu najtańsza opcja.

W przypadku kuchni także ważny jest sprzęt. Lodówka, piekarnik, kuchenka są rzeczami, na których nie warto oszczędzać w dłuższej perspektywie.

Oszczędności podczas wykańczania mieszkania

Masz jednak wiele okazji do oszczędności podczas wykańczania mieszkania, zwłaszcza na etapie aranżacji. Warto zrobić sobie listę absolutnie najważniejszych mebli, a z każdym miesiącem uzupełniać je kolejnymi.

Istnieją grupy w mediach społecznościowych, gdzie ludzie z jednego miasta sprzedają meble i dodatki do wnętrz. Warto korzystać z takich rozwiązań, ponieważ często są to prawdziwe perełki.

Same sklepy z wyposażeniem wnętrz (zwłaszcza sieciówki) mają konkurencyjne ceny, więc porównywanie różnych ofert to klucz do znalezienia okazji.

Related posts

Leave a Comment