Bez strat energii – ekologiczne rozwiązanie dla ogrzewania bez centralnego systemu

Urządzenia grzewcze

Elektryczne urządzenia grzewcze, takie jak piece akumulacyjne, konwektory i promienniki, stanowią doskonałe rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń, które nie są wyposażone w instalację centralnego ogrzewania. Mogą również pełnić rolę ogrzewania uzupełniającego lub przejściowego w chłodniejszych dniach. Są kompaktowe, łatwe w montażu i obsłudze, szybko i wydajnie działające, a przy obecnych cenach energii – co równie ważne – ekonomiczne. Dodatkowo, korzystanie z „zielonej” energii elektrycznej pozwala stworzyć ekonomiczny i przyjazny dla środowiska system grzewczy.

Elektryczne urządzenia grzewcze działają zgodnie z prostą zasadą: energia elektryczna przekształcana jest w ciepło bez strat. Zużycie energii zależy od mocy grzewczej urządzenia, czasu codziennego ogrzewania i ceny energii elektrycznej. Dzięki inteligentnemu systemowi sterowania pobierają energię tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Łatwy i szybki montaż, brak konieczności posiadania komina, kotłowni czy zbiorników na paliwa stałe sprawiają, że mogą być instalowane praktycznie w każdym pomieszczeniu – jedynie dostęp do źródła zasilania jest niezbędny.

W dobie trwającej transformacji energetycznej, przy niewielkich nakładach inwestycyjnych i wykorzystaniu „zielonej” energii elektrycznej, można stworzyć ekonomiczny i przyjazny dla środowiska system grzewczy – bez pyłu, popiołu, sadzy i uciążliwego zapachu.

Zalety pieców akumulacyjnych

Oszczędne ogrzewanie akumulacyjne zdobywa coraz więcej zwolenników od wielu lat. Energia elektryczna pobierana podczas tańszych taryf energetycznych jest akumulowana w rdzeniu urządzenia, a następnie cicho uwalniana do pomieszczenia przy udziale wentylatora. Dzięki nowoczesnym technologiom współczesne piece są nawet o 20 proc. bardziej wydajne niż starsze modele.

Przyjazne dla środowiska izolacje minimalizują straty cieplne. Z kolei wkłady akumulacyjne o dużej pojemności cieplnej, grzałki ze stali nierdzewnej oraz szereg regulatorów i sterowników pogodowych wpływają na uniwersalność pieców akumulacyjnych. Koszty ogrzewania można łatwo i dokładnie obliczyć poprzez licznik energii elektrycznej, a same urządzenia nie wymagają kosztownych przeglądów i konserwacji.

Zobacz także: Rekuperacja a oszczędzanie na ogrzewaniu. Jak obniżyć koszty w domu? >>

Do niedawna piece akumulacyjne kojarzone były z urządzeniami o dużych rozmiarach, stojącymi na podłodze. Jednak obecnie dostępne są zarówno standardowe modele, jak i płaskie, niskie, zawieszone, zaprojektowane z myślą o nietypowych miejscach czy wnękach.

Przykładem klasycznego dynamicznego pieca akumulacyjnego jest seria standard SHF firmy Stiebel Eltron. To kompaktowe urządzenia grzewcze nowej generacji, imponujące energooszczędną pracą oraz komfortem cieplnym. To możliwe dzięki zastosowaniu inteligentnej automatyki ładowania C-Plus Technology, która stale analizuje wszystkie parametry i pilnuje docelowego poziomu naładowania. Ponadto, SHF posiadają adaptacyjny regulator temperatury pomieszczenia wyposażony w algorytmy „uczenia się”. Jego panel sterowania jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze, a programator tygodniowy i funkcja wykrywania otwartych okien zapewniają najwyższy komfort i mniejsze straty energii.

Seria Stiebel Eltron SHS to kompaktowe piece akumulacyjne nowej generacji będące płaską wersją modeli SHF. Ze względu na mniejszą głębokość wynoszącą 21,8 cm, szczególnie polecane są do montażu ściennego. Tak zamontowane urządzenie doskonale współgra zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi wnętrzami. Dostępna jest także wersja Stiebel Eltron SHL, charakteryzująca się obniżoną wysokością (49 cm) do montażu stojącego lub na ścianie.

Wszystkie modele są przeznaczone do zastosowania zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Konwektory wiszące

Proces konwekcji, czyli samoistnej wymiany ciepła, opiera się na zjawisku, w którym cieplejsze powietrze unoszące się ku górze powoduje naturalną cyrkulację ciepła. Grzałka umieszczona wewnątrz konwektora utrzymuje tę cyrkulację, skutkując szybkim ogrzewaniem pomieszczenia.

Stiebel Eltron CON Premium to linia elektrycznych grzejników konwektorowych, idealnych do zastosowania w dobrze izolowanych budynkach, a także jako system ogrzewania uzupełniającego w chłodniejsze dni. Ogrzewają one powietrze za pomocą naturalnej konwekcji, równomiernie i bezszelestnie rozprowadzając ciepło w całym pomieszczeniu. Urządzenia te łączą komfort cieplny z estetyką dopasowaną do zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz.

linia elektrycznych grzejników konwektorowych

Konwektory posiadają nowoczesny, adaptacyjny regulator temperatury pomieszczenia z algorytmami „uczenia się”. Intuicyjny panel sterowania z czytelnym ekranem LCD umożliwia precyzyjną kontrolę temperatury pomieszczenia z dokładnością do 0,5°C. Wyposażone są również w programator tygodniowy, wyłącznik czasowy i funkcję wykrywania otwartych okien, co, oprócz zapewnienia wysokiego komfortu cieplnego, przyczynia się do oszczędności energii. Mogą być instalowane nawet w miejscach o podwyższonej wilgotności (IP24).

W przypadku ograniczonej przestrzeni w pomieszczeniu i potrzeby efektywnego grzejnika elektrycznego, doskonałym wyborem są konwektory Stiebel Eltron CWM P i CWM U. Dzięki smukłej konstrukcji idealnie integrują się z otoczeniem, co sprawia, że są doskonałą propozycją również do mniejszych pomieszczeń, oferując przy tym doskonały komfort cieplny przy zaledwie 10 cm głębokości. Dla osób poszukujących wszechstronnego grzejnika elektrycznego, który nie wymaga montażu na ścianie, doskonałym wyborem jest model CWM M-F. Dzięki konstrukcji ustawianej na nóżkach z kółkami, ten niewielki konwektor może być używany praktycznie wszędzie.

Interesującym rozwiązaniem jest konwektor wiszący Stiebel Eltron z technologią Dual Therm CND. Łączy on zasadę konwekcji z zastosowaniem promiennika, co przekłada się na szybsze nagrzewanie pomieszczenia i niższe zużycie energii. To doskonałe rozwiązanie do dobrze izolowanych, nowoczesnych oraz modernizowanych budynków.

Wiszący ogrzewacz szybko nagrzewający Stiebel Eltron CK Premium to nowoczesne urządzenie o zoptymalizowanej konstrukcji, minimalizującej emisję dźwięku. Wyposażony w cichobieżny wentylator, posiada również tryb „silent mode”, umożliwiający redukcję mocy ogrzewacza i prędkości wentylatora, co sprawia, że CK Premium jest jednym z najcichszych urządzeń w swojej klasie (49 dB), zachowując jednocześnie wysoką efektywność i elegancki design podkreślony aluminiowym panelem przednim.

Dla osób poszukujących elektrycznego grzejnika do szybkiego ogrzewania pomieszczeń, idealnym wyborem będzie model Stiebel Eltron CK Trend LCD. To niewielkie urządzenie działa niezwykle efektywnie, a jego instalacja jest niezwykle prosta – wystarczy je zawiesić na ścianie i podłączyć do zasilania.

Na taras i do werandy

Kwarcowy promiennik podczerwieni Stiebel Eltron IW generuje energię cieplną, która jest emitowana efektywniej niż w przypadku konwencjonalnych grzejników. Natychmiastowo zwiększa temperaturę w pomieszczeniu, eliminując potrzebę wcześniejszego nagrzewania. Urządzenie cechuje się bezszelestną pracą i przyjemnym promieniowaniem ciepła, które można odczuć praktycznie od razu po włączeniu. Promiennik IW jest niezwykle wszechstronny i można go stosować praktycznie wszędzie. Nie tylko ogrzeje rzadko używaną łazienkę czy zadaszony taras, ale również miejsca trudno dostępne dla tradycyjnych źródeł ciepła, takie jak weranda czy ogród zimowy.

Źródła:
Stiebel

Related posts

Leave a Comment