Rekuperacja a oszczędzanie na ogrzewaniu. Jak obniżyć koszty w domu?

wentylacja mechaniczna

Chociaż mamy pełne lato, jesień nadchodzi wielkimi krokami, a razem z nią rozpoczyna się sezon grzewczy. Rosnące ceny prądu i energii cieplnej, oraz prognozy kolejnych podwyżek, które mają nastąpić o aż 50% w 2024 roku, nie napawają optymizmem. W poszukiwaniu oszczędności coraz częściej sięgamy po rozwiązania energooszczędne, które mogą znacząco obniżyć nasze rachunki, zarówno na krótką, jak i długą metę. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Energooszczędna budowa a wskaźnik EP

Wzrost cen prądu i energii cieplnej to tylko jeden z czynników, który sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej i obowiązujące od stycznia 2021 roku zaostrzone przepisy Prawa Budowlanego w Polsce ściśle regulują maksymalne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną zużywaną przez nowopowstające i modernizowane budynki. To określa tzw. wskaźnik EP, który nie może przekroczyć 70 kWh/m² na rok. Wskazuje on roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, niezbędną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, podgrzewania wody i dostarczania energii elektrycznej.

Rekuperacja a oszczędzanie na ogrzewaniu

To zapotrzebowanie zależy od lokalizacji budynku, jakości izolacji termicznej, użytych materiałów budowlanych, wielkości przeszkleń i rodzaju wentylacji. Im bardziej efektywne rozwiązania energooszczędne zastosujemy, tym niższy będzie ten wskaźnik. Dlatego nowoczesna wentylacja mechaniczna, czyli system rekuperacji odzyskujący ciepło, a także panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła znacząco obniżają wskaźnik EP dla budynku. Specjaliści są zgodni, że nawet najlepsza izolacja termiczna ścian i dachu, czy okna z wieloma szybami, nie zapewnią takiego obniżenia wskaźnika EP, jak montaż rekuperacji. I chociaż na pierwszy rzut oka budownictwo energooszczędne wydaje się droższe niż tradycyjne, inwestycja w rekuperację szybko się zwraca, przyczyniając się do obniżenia kosztów ogrzewania. Dodatkowo, korzystnie wpływa na środowisko i zdrowie mieszkańców, co jest bezcenne.

Zobacz także: Wybór wymiennika i zbiornika buforowego w nowoczesnych systemach ogrzewania >>

Rekuperacja a koszty ogrzewania

Zasada działania rekuperacji w domu jest prosta. System odzyskuje energię z wywiewanego powietrza i wykorzystuje ją do ogrzania przefiltrowanego powietrza nawiewanego. Dzięki temu budynek jest w stanie odzyskać znaczną część energii zużywanej na ogrzewanie, która w tradycyjnym domu uciekałaby przez komin na zewnątrz. Dzięki rekuperacji mechanicznej i odzyskiwaniu utraconej energii z wywiewanego powietrza, dodatkowe oszczędności mogą wynosić nawet od 30% do 60%. To znaczna korzyść dla naszego portfela.

Rekuperacja a koszty ogrzewania

Oszczędności są również zauważalne na etapie samej budowy. Montaż rekuperacji eliminuje konieczność inwestowania w kosztowne kominy do wentylacji grawitacyjnej oraz zakupu droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją. Ponieważ budynek z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła ma o około 45% mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie niż budynek z wentylacją grawitacyjną, zainstalowanie systemu rekuperacji pozwala na zamontowanie grzejników lub pieca grzewczego o znacznie mniejszej mocy. To również przekłada się na istotne oszczędności.

Wybór odpowiedniego rekuperatora

Podczas decyzji o zastosowaniu wentylacji mechanicznej w domu, musimy pamiętać, że jest to system składający się z wielu elementów, a nie tylko z samego rekuperatora, który stanowi jego serce. Istnieją również różne komponenty zapewniające swobodny przepływ świeżego powietrza w całym budynku oraz tworzące estetyczny wystrój wnętrz. Ważne jest, aby system rekuperacji działał z maksymalną sprawnością odzysku ciepła, zachowując równowagę między nawiewem a wyciągiem powietrza oraz oczyszczając powietrze z alergenów i zanieczyszczeń smogowych, jednocześnie zapewniając komfort akustyczny w budynku.

rekuperator w pokoju dla dziecka

Dobrym wyborem może być cichy rekuperator VASCO SILENT VENTILATION, wyposażony w inteligentnie zaprojektowany system kanałów Easy Flow, które łatwo się montuje i tłumią dźwięki, oraz estetyczne anemostaty montowane w suficie. Ten rekuperator można kontrolować za pomocą smartfona, a wbudowane czujniki CO2 oraz wilgotności dbają o zdrowy mikroklimat w całym budynku. Decydując się na pełny system VASCO, otrzymujemy kompleksową obsługę, objętą 6-letnią gwarancją, a także projekt techniczny instalacji. Montaż jest wykonywany przez autoryzowanego instalatora, który odpowiada również za coroczne przeglądy. Wszystko to przyczynia się do zapewnienia mieszkańcom świeżego i zdrowego powietrza, obniżenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu oraz redukcji kosztów.

Źródło:
VASCO Group

Related posts

Leave a Comment