Jakie okna wybrać: PVC czy ALU, a może obie technologie?

Okna

Dobierając rozwiązania okienno-drzwiowe, w pierwszej kolejności powinniśmy doprecyzować charakterystykę budynku oraz szczegółowe wymagania odnośnie rodzaju okien i ich gabarytów. Dopiero wtedy możemy zdecydować się na stolarkę aluminiową lub produkowaną w technologii PVC. Jeden i drugi system ma bowiem swoje zalety. A który z nich jest lepszy? Jak mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX:

„Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Lepszy system to ten, który lepiej sprawdzi się w naszej inwestycji, a najlepszym rozwiązaniem będzie to, które lepiej wpasuje się w założenia konstrukcyjne budynku i oczekiwania jego przyszłych mieszkańców.”

Okna PVC – ciepłe rozwiązania na każdą kieszeń

Okna PVC są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe do utrzymania w czystości i wyróżnia je przyjazna cena. Te aspekty przekonują inwestora do ich wyboru – stąd okna PVC cieszą się obecnie największą popularnością. Dają one również dużą swobodę kolorystyczną – do wyboru mamy okleiny drewnopodobne, a także na przykład okna w kolorze AutomotiveFinish, z powłoką metalizującą, podobną do karoserii samochodowych. Inwestorzy mają także możliwość zróżnicowania koloru okleiny od wewnątrz i od zewnątrz – co umożliwia dobranie stolarki zarówno do elewacji, jak i do stylu wnętrza.

rozwiązania okienno-drzwiowe
Schüco LivIngSlide Panorama
Fot. Schüco/AWILUX

Okna polecane są przede wszystkim do budownictwa jednorodzinnego. Jest to idealny wybór w momencie, gdy nie potrzebujemy wielkogabarytowych konstrukcji – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX i dodaje – W przypadku PVC, posiadamy rozwiązania z Certyfikatem Niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych, których współczynnik U rozpoczyna się już od 0,69W/(m2·K). Dla okien aluminiowych parametr U może osiągnąć wartość 0,8 W/(m2·K).

Przeczytaj również: Rozliczanie kosztów gazu ziemnego >>

Okna ALU – większe możliwości w zakresie nowoczesności

Okna aluminiowe, które początkowo zdominowały rynek budownictwa użyteczności publicznej, trafiły także w potrzeby inwestorów indywidualnych – ciesząc się z roku na rok coraz większą popularnością. Dlaczego tak się stało?

Do coraz większej ilości nowych inwestycji pasują wyłącznie rozwiązania w technologii aluminium. Jest to przede wszystkim kwestia projektu – w te najnowocześniejsze budynki dużo lepiej wpisuje się stolarka aluminiowa – wyjaśnia ekspert AWILUX.

Technologia aluminium jest idealną odpowiedzią na nowoczesny styl budowania. Niewielka waga (w porównaniu do okien PVC), duża wytrzymałość oraz dobre parametry termoizolacyjne coraz częściej przekonują inwestorów, szczególnie tych ceniących spektakularne przeszklenia na wąskich profilach, zwiększających powierzchnię okna. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możemy stworzyć naprawdę duże konstrukcje, sięgające nawet 12 metrów długości.

PVC + ALU = zestawienie w klasie premium

W przypadku stolarki otworowej klasy premium, inwestor ma możliwość połączenia ciepłych, szczelnych i ekonomicznych okien PVC z systemami ALU – bez potrzeby rezygnacji z wielkogabarytowych konstrukcji. Uwzględniając kolory, w których dostępne są systemy aluminiowe, możemy do wybranych konstrukcji aluminiowych dobrać część (lub znaczną większość) okien w technologii PVC.

Okna
Schüco LivIng Alu Inside
Fot. Schüco/Awilux

Szczególnie modne są połączenia stolarki PCV i aluminiowej w przypadku kolorów takich jak czerń czy antracyt, ale do dyspozycji mamy niemal pełną paletę barw. Łącząc technologię PVC i aluminium inwestorzy najczęściej wybierają aluminowe systemy podnośno-przesuwne oraz elementy ścienne – często do projektów, w których cała fasada, czy jedna z elewacji jest przeszklona oraz drzwi wejściowe powstałe na bazie tej technologii. Pozostałe okna w budynku, a także mniejsze systemy podnośno-przesuwne są oparte o technologię PVC – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Dzięki takiemu połączeniu możemy wybierać zarówno z rozwiązań PVC, jak i aluminiowych. Daje nam to możliwość korzystania z zalet obu tych technologii – bez różnicy wizualnej pomiędzy poszczególnymi elementami PVC a ALU, które mamy zamontowane w swoim domu.

Przeczytaj również: Stosowanie odzysku ciepła, OZE oraz zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych w kontekście wymagań WT 2021 >>

Jakie okna wybrać? Czy postawić na technologię PVC czy ALU? W przypadku wielkogabarytowych konstrukcji lepiej sprawdzą się rozwiązania ALU, rozwiązania PVC są natomiast cieplejsze i mniej kosztowne. Stąd wybierając okna klasy premium w firmie AWILUX mamy możliwość połączenia obu tych rozwiązań – tak, aby w efekcie otrzymać nowoczesną inwestycję klasy premium – ciepłą, odpowiednio doświetloną i z idealnie dobraną stolarką otworową.

Źródło:
Awilux

Related posts

Leave a Comment