Rekuperacja: Co powinieneś wiedzieć o systemie odzysku ciepła?

rekuperacja

Co to jest rekuperacja i dlaczego tak szybko wypiera tradycyjną wentylację grawitacyjną? Czy dom z rekuperacją jest droższy w budowie, a jakie są koszty eksploatacji? Jakie korzyści przynosi mieszkańcom domu w kontekście oszczędności i komfortu? Na te i wiele innych pytań odpowiada ekspert w dziedzinie wentylacji – Waldemar Tomczuk, dyrektor działu wentylacji w renomowanej firmie Vasco.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja, w najprostszej definicji, to odzysk ciepła. W kontekście branży wentylacyjnej, oznacza to system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, przeznaczony szczególnie dla domów jednorodzinnych. Jest to stosunkowo nowoczesne rozwiązanie, obecnie montowane w około jednej trzeciej domów w Polsce.

Czym jest rekuperacja?

Wydaje się jednak, że jego popularność będzie intensywnie rosnąć, wspierane nowym prawem budowlanym, które określa normy energooszczędności dla nowo powstających i remontowanych domów w Polsce. Mimo że prawo to nie narzuca bezwzględnego obowiązku posiadania wentylacji mechanicznej, korzyści wynikające z rekuperacji, zarówno pod względem oszczędności, jak i komfortu oraz poprawy warunków zdrowotnych w budynku, sprawiają, że omijanie tego rozwiązania nie ma sensu.

Zobacz także: Bez strat energii – ekologiczne rozwiązanie dla ogrzewania bez centralnego systemu >>

Rekuperacja a budownictwo energooszczędne

Wprowadzenie rekuperacji do projektu budowlanego znacząco poprawia wskaźniki energetyczne budynku. W przeszłości domy były budowane bez systemów wentylacji i rekuperacji, a nikomu to nie przeszkadzało, gdyż używano po prostu kratki wentylacyjne w łazienkach, kuchniach, a okna były nieszczelne. Jednak obecnie sytuacja uległa zmianie. Technologia poszła do przodu, a oczekiwania ludzi wzrosły. Dzisiaj budujemy szczelne domy, a szczelność okien i drzwi stała się standardem. Odpowiednie wentylowanie staje się kluczowe, aby uniknąć dyskomfortu, strat energii i zachować zdrowe warunki życia w budynku. Wentylacja mechaniczna, zwłaszcza z rekuperacją, staje się nieodzownym elementem nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa.

Kiedy zdecydować się na system wentylacji mechanicznej?

Inwestor powinien rozważyć wybór systemu rekuperacji już na etapie dostosowywania projektu – to jest ostateczny moment. Wtedy powinien być świadomy, że zdecydował się na rekuperację. Dzięki temu będzie mógł dokładnie ustalić wiele szczegółów, które sprawią, że system rekuperacji, w tym system kanałów (których będzie całkiem sporo), można będzie zamontować tak, aby nie kolidował z żadnymi innymi instalacjami.

Kiedy zdecydować się na system wentylacji mechanicznej?

Jakie są koszty i oszczędności?

Inwestorom często towarzyszy obawa, że rekuperacja to dodatkowy system, do którego trzeba dołożyć dodatkowo około 20 tys. zł. Jeśli zacznie się myśleć o rekuperacji przed rozpoczęciem budowy, przed wyborem projektu, a w jego adaptacjach uwzględni, że będzie w nim system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to przede wszystkim eliminuje się budowę kominów wentylacyjnych. Te kominy na dachu mogą kosztować całkiem sporo, zwłaszcza jeśli chodzi o wykończenie. Inaczej też projektuje się okna. Mogą być one prostsze i tańsze – szczelne, bez nawiewników. I zupełnie inaczej oblicza się zapotrzebowanie energetyczne budynku. Szczelny, dobrze izolowany budynek z rekuperacją może nawet zużywać dwa razy mniej energii na cele ogrzewania, a oczywiście również mniej energii na cele chłodzenia, jeśli zdecydujemy się na klimatyzację latem. Cały ten koszt, te kilkanaście tysięcy, można całkowicie zrekompensować na oszczędnościach, które ustala się wcześniej, przed przystąpieniem do budowy. To kwestia inwestycji, kwestia eksploatacji.

system odzysku ciepła

Przede wszystkim mamy oszczędności dzięki odzyskiwaniu ciepła lub chłodu latem. Oczywiście mamy też koszty eksploatacji samej wentylacji, bo trzeba wymieniać filtry, konserwować, a co jakiś czas dokonywać wymiany pewnych elementów w urządzeniu rekuperatora. Te koszty zawsze jednak będą wyraźnie niższe niż alternatywne, w momencie zamieszkania w domu o prawie dwukrotnie wyższych kosztach ogrzewania. Zawsze istnieje szansa na to, żeby zmieścić się z kosztami eksploatacji rekuperacji poniżej oszczędności, które zostały uzyskane dzięki redukcji kosztów ogrzewania.

Komfort na co dzień

System rekuperacji w domu to nie tylko kwestia oszczędności. Wentylacja zapewnia nam codzienny komfort. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że przy systemie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, całe powietrze, które oddychamy, przechodzi przez rekuperator. W związku z tym w rekuperatorze znajdują się filtry. Oczywiście, wymiana tych filtrów wiąże się z pewnym kosztem, jednak jest to konieczne, aby móc oddychać czystym powietrzem.

rekuperator VASCO Compact Unit 225 X

W Polsce mamy ciągły problem ze smogiem, a korzystając z rekuperatora, możemy w znacznej mierze zatrzymać te zanieczyszczenia. Dodatkowo, instalując filtry antysmogowe, zapewniamy sobie możliwość oddychania świeżym, zdrowym i czystym powietrzem we własnym domu, pozbawionym szkodliwych dla życia substancji. Według mnie, aspekt zdrowotny jest o wiele ważniejszy niż rozważania dotyczące oszczędności, ponieważ zdrowia nie da się wycenić.

Źródło:
Vasco

Related posts

Leave a Comment