Wybór wymiennika i zbiornika buforowego w nowoczesnych systemach ogrzewania

systemy ogrzewania

W obliczu rosnącego zainteresowania ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami, które zapewniają komfortowe ogrzewanie domu oraz wody użytkowej przy niskim zużyciu energii, pompy ciepła stały się naturalnym wyborem podczas projektowania nowoczesnych systemów ogrzewania. Dlatego właściwy wybór komponentów, takich jak wymiennik ciepła do wody użytkowej (C.W.U.) i zbiornik buforowy do centralnego ogrzewania (C.O.), ma kluczowe znaczenie dla efektywności i wydajności systemu z pompą ciepła. Na co zwracać uwagę, dokonując zakupu takich urządzeń? Na to pytanie odpowiada Arkadiusz Świerad, ekspert z firmy KOSPEL.

W miarę jak rośnie inflacja i rachunki za energię elektryczną, coraz większą uwagę przywiązujemy do ekologicznych rozwiązań grzewczych, w tym oczywiście pomp ciepła. Jednakże nie można zapominać, że przy projektowaniu i instalacji takiego systemu istotnym elementem jest odpowiedni dobór wymiennika ciepła dla wody użytkowej (C.W.U.) oraz zbiornika buforowego do centralnego ogrzewania (C.O.). Te elementy mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia optymalnej wydajności, komfortu i oszczędności energetycznych w nowoczesnych systemach grzewczych opartych na pompach ciepła. Co więc jest wartościowe do rozważenia?

Wymiennik C.W.U. pod lupą

Wybór odpowiedniego wymiennika C.W.U. zależy od indywidualnych potrzeb i warunków każdego systemu grzewczego. Jednak pompy ciepła to niskotemperaturowe źródła ciepła, dlatego wszystkie urządzenia współpracujące z nimi powinny charakteryzować się dużą powierzchnią wymiany ciepła, a w przypadku wymienników C.W.U. jest to powierzchnia wężownicy.

Wybór wymiennika i zbiornika buforowego

Duża powierzchnia grzewcza wężownicy gwarantuje, że dany wymiennik jest idealny do współpracy z pompą ciepła. To z kolei umożliwia bardziej efektywną wymianę ciepła, co przekłada się na większą wydajność i oszczędność energii. Należy pamiętać, że takie urządzenia dostępne są w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Przykładem ciekawego rozwiązania jest wymiennik stojący SWPC od firmy KOSPEL, który charakteryzuje się pojemnością wynoszącą 305 litrów oraz zespołem równolegle połączonych wężownic o łącznej powierzchni 4,22 metrów kwadratowych. Dzięki tym parametrom, idealnie nadaje się on do pracy z pompami ciepła – jak wyjaśnia Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL. Co więcej, ten wymiennik C.W.U. jest wykonany z wysokiej jakości materiałów i pokryty warstwą emalii o odpowiedniej grubości, co gwarantuje jego odporność na korozję.

Dobór zbiornika buforowego C.O.

Z kolei zbiornik buforowy C.O. wspomaga pracę pompy ciepła, działając na zasadzie sprzęgła hydraulicznego. Wspomaga on również chłodzenie pomieszczeń oraz funkcję rozmrażania pompy ciepła. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na jego odpowiednią izolację, pojemność zalecaną przez producenta pompy ciepła, kompaktowość oraz możliwości przyłączeniowe.

Zobacz również: Chłodniejsze wnętrza w 6 prostych krokach >>

Przykładem idealnego zbiornika buforowego jest model SVK o pojemności 100 litrów od firmy KOSPEL. To urządzenie stworzone specjalnie do współpracy z pompami ciepła i posiada klasę energetyczną A. Dzięki króćcom skierowanym ku górze, zbiornik można łatwo zamontować pod jednostką wewnętrzną pompy ciepła lub kotłem elektrycznym. Co ważne, ten zbiornik buforowy może pracować w układzie grzewczym lub grzewczo-chłodzącym w połączeniu z pompą ciepła. Jak podkreśla Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL, przegroda w zbiorniku buforowym skutecznie zapobiega mieszaniu się wody ciepłej zasilającej instalację c.o. z wodą chłodną powracającą z instalacji.

Należy także zauważyć, że obudowa tego urządzenia została wykonana z tworzywa ABS, co zapewnia jego trwałość i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Materiał ten nie ulega starzeniu się w trakcie wieloletniego użytkowania, a wysokiej klasy izolacja PUR minimalizuje straty ciepła w zbiorniku.

A może cały zestaw?

Jeśli jeszcze nie jesteśmy właścicielami pompy ciepła, najlepiej jest zakupić kompletny zestaw urządzeń, które składają się na instalację grzewczą. W związku z tym firma KOSPEL opracowała pełny system ogrzewania z pompą ciepła HPM2, który obejmuje jednostkę zewnętrzną HPMO2, jednostkę wewnętrzną HPMI2, zbiornik buforowy SVK oraz wymiennik SWPC. Wybierając taki pełen zestaw, nie musimy martwić się o dobór dodatkowych urządzeń, które współpracują z pompą ciepła.

Kompaktowym rozwiązaniem jest zbiornik kombinowany „all in one” SWVPC, który zawiera wymiennik C.W.U. i bufor w jednej obudowie. Dzięki swojej kompaktowej budowie oraz pojemności 250/60 litrów, zapewnia dostęp do wody dla pięciu osób i oszczędność miejsca w kotłowni. Dzięki zastosowaniu zespołu wężownic połączonych równolegle w jeden wymiennik ciepła, ten zbiornik buforowy umożliwia optymalną współpracę z zestawem HPM2. Zapewnia on bezpieczną i efektywną pracę z pompą ciepła, a także wspomaga funkcję rozmrażania pompy ciepła. Jak podsumowuje Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL, obudowa tego urządzenia została wykonana z tworzywa ABS, co zapewnia trwałość i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a materiał nie ulega starzeniu się podczas wieloletniego użytkowania. Dodatkowo, wysokiej klasy izolacja PUR minimalizuje straty ciepła w zbiorniku.

W obliczu rosnącego zainteresowania nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami do ogrzewania domu oraz wody użytkowej, pompy ciepła stały się naturalnym wyborem dla wielu inwestorów. Jednakże, aby osiągnąć maksymalną efektywność, kluczowe stało się dopasowanie odpowiednich komponentów, takich jak wymiennik C.W.U. oraz zbiornik buforowy C.O., które pomagają w osiągnięciu optymalnej wydajności, komfortu i oszczędności energetycznej całego systemu. Przy zakupie urządzeń lub całego systemu ogrzewania z pompą ciepła, warto również skonsultować się ze specjalistami z firmy KOSPEL, którzy udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące właściwego wyboru i optymalnego funkcjonowania tej technologii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła Kospel, zapraszamy na stronę www.pompycieplakospel.pl. Po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie, firma Kospel dobierze odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu i skontaktuje Cię z autoryzowanym instalatorem pomp ciepła Kospel w Twojej okolicy.

Źródło:
KOSPEL

Related posts

Leave a Comment