Chłodniejsze wnętrza w 6 prostych krokach

chłodne wnętrza

Okres letni to czas radości ze słońca i ciepła. Niestety, zbyt wysoka temperatura może skutecznie uprzykrzyć nam relaks oraz utrudnić skupienie. Jak więc stworzyć odpowiedni klimat, który zapewni ulgę podczas upalnych dni, gdy spędzamy czas wewnątrz budynku?

Odpowiednia temperatura pomieszczeń jest kluczowa dla naszego komfortu w czasie upałów. Chociaż słoneczna pogoda zachęca do aktywności i dostarcza nam ważnych witamin, zbyt długa ekspozycja na wysokie temperatury może być męcząca, wpływając negatywnie na nasze samopoczucie i wydajność.

Przyjęta wartość optymalnej temperatury pomieszczenia powinna wahać się między 19 a 23°C. Różnice te związane są m.in. z funkcją danych pomieszczeń – nie zawsze taka sama wartość temperatury w różnych wnętrzach jest pożądana przez mieszkańców. Co więcej, zbyt wysoka temperatura może pogłębić zmęczenie, a także obniżyć wydajność – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Czytam artykuł: Jak obniżyć koszty ogrzewania dzięki izolacji systemu grzewczego? >>

Ale jak sobie poradzić z gorącem? Wśród chwilowych sposobów na poprawę komfortu znajduje się zapewnienie skutecznej cyrkulacji powietrza oraz wykorzystanie urządzeń chłodzących. Przekonajmy się jednak, jak w 6 prostych krokach zadbać o długotrwały komfort w naszych wnętrzach podczas upalnego lata.

Krok 1 – Skuteczna izolacja

Podczas upałów kluczową rolę odgrywa skuteczna izolacja, która pomaga utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz domu. Wykorzystanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym wysokowydajnych okien termoizolacyjnych, pozwala utrzymać temperaturę w pomieszczeniach poniżej 25°C, a wilgotność powietrza na poziomie 30 – 40%.

Największą rolę w tym przypadku ogrywa oczywiście izolacja dachu, ale również okien i ścian. W przypadku lokalizacji domu, która powoduje silną ekspozycję na działanie promieni słonecznych, warto już na etapie projektowym rozważyć możliwość zastosowania nieco jaśniejszych kolorów dachu oraz elewacji – dodaje Rafał Buczek.

izolacja domu

Nawiązując do powyższego, warto wdrożyć kilka praktycznych rozwiązań, aby cieszyć się przyjemnym chłodem nawet w najgorętsze dni. Dbałość o izolację i właściwy dobór kolorów to jedne z wielu sposobów na osiągnięcie komfortu w letnich miesiącach.

Krok 2 – Optymalne okna i ich strategiczne rozmieszczenie

Nasza stolarka okienna to ważny aspekt, który może skutecznie zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Podczas wyboru okien, szczególnie tych większych, powinniśmy zwrócić uwagę na ich właściwości termoizolacyjne oraz dodatkowe funkcje, które poprawią komfort w upalne dni. W tym kontekście, warto wyróżnić specjalne pakiety szybowe z zastosowaniem szkła selektywnego i przeciwsłonecznego. Starannie dobrana, szczelna stolarka pozwoli nam utrzymać optymalny mikroklimat wewnątrz domu, tworząc jednocześnie oazy chłodzenia podczas gorących, letnich dni.

Nie można też zapominać o rozmieszczeniu okien względem stron świata w fazie budowy. Okna skierowane na południe, południowy-wschód czy południowy-zachód, choć zapewniają obfitą ilość naturalnego światła, mogą jednocześnie przyczyniać się do nadmiernego nagrzewania wnętrz w okresie letnim. W przypadku takiego ustawienia, warto rozważyć montaż zewnętrznych osłon, które nie tylko skutecznie ochraniają przed słońcem latem, ale także nie ograniczają dostępu do przyjemnego doświetlenia zimą.

Krok 3 – Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne

Standardowe wewnętrzne rolety, żaluzje oraz zasłony przede wszystkim redukują ilość światła, ale niestety nie powstrzymują ciepła. Skutecznym i innowacyjnym rozwiązaniem są zewnętrzne osłony, takie jak rolety, które chronią nasz dom zarówno przed gorącym latem, jak i chłodnym wiatrem podczas zimniejszych pór roku. Współcześnie na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania wyposażone w automatyczne czujniki zmierzchu, wiatru oraz timery, które możemy zintegrować z inteligentnym systemem domowym.

Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne

Zarówno roleta zewnętrza, jak i żaluzja fasadowa, stanowią ciekawy sposób na dekorację domu, a do tego doskonale odcinają pomieszczenia od świata oraz światła zewnętrznego. Oprócz funkcji estetycznych, chronią także przed hałasem oraz włamywaczami. Żaluzje zewnętrzne przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te zdążą dotrzeć do szyby, podgrzewając nasze wnętrze. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza, która powstaje między szybą a roletą, działa jak izolacja. Odpowiedni dobór, a także montaż tego typu rozwiązań może obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 10°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz – tłumaczy ekspert z firmy AWILUX.

Z równym zainteresowaniem warto spojrzeć na ekrany Light Control, które są kolejnym ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez AWILUX. Te zaawansowane osłony skutecznie chronią wnętrza przed nasłonecznieniem i redukują nagrzewanie szyb, przyczyniając się także do poprawy właściwości technicznych okien.

Krok 4 – Noce pełne orzeźwienia

W dzień termometry potrafią wskazać nawet 30°C, jednakże letnie noce przynoszą znaczący spadek temperatury. W niektórych regionach różnica ta może wynosić nawet 15°C.

– Gorące powietrze, które wpuszczamy za dnia do domu, podnosi temperaturę wnętrza. Jednym z najprostszych sposobów na ochłodzenie naszych czterech kątów jest nocne wietrzenie – tym bardziej, że najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C. – mówi ekspert z firmy AWILUX.

Krok 5 – Innowacyjne urządzenia chłodzące

W pewnych regionach trudno jest polegać tylko na wietrzeniu, gdyż temperatury na zewnątrz przez większą część dnia mogą sięgać nawet 35°C, a współczynnik wilgotności osiągać aż 80%. W takich warunkach konieczne staje się korzystanie z urządzeń, które pomogą obniżyć temperaturę.

innowacyjne urządzenia chłodzące

Choć klimatyzacja i wiatraki są skuteczne w zwalczaniu upałów, to ich wpływ na środowisko i zużycie energii budzi pewne obawy. Dlatego też warto sięgać po te rozwiązania z umiarem, korzystając z nich w ostateczności.

Krok 6 – Ograniczanie źródeł ciepła

W gorące dni, aby osiągnąć komfort wewnętrzny, warto zredukować korzystanie z urządzeń elektronicznych, które generują dodatkowe ciepło. Dotyczy to m.in. komputerów stacjonarnych, laptopów, telewizorów oraz telefonów, które podczas długotrwałego użytkowania mogą stać się źródłem zwiększonej temperatury. Również gotujący się na kuchni obiad i funkcjonująca w pełni kuchenka przyczyniają się do podgrzewania pomieszczeń.

Aby możliwe było stworzenie chłodnej przestrzeni, ograniczmy źródła ciepła, które często niepotrzebnie dogrzewają nasze domy. Warto wybrać energooszczędne urządzenia i sprzęt elektryczny, a także korzysta z nich świadomie i racjonalnie – mówi ekspert AWILUX

W miarę jak zmieniający się klimat przynosi ze sobą coraz częstsze fale upałów, konieczne jest właściwe dostosowanie naszych domów i mieszkań do tych wyzwań. Odpowiednia izolacja, właściwie dobrane okna oraz skuteczne osłony to kluczowe elementy, które pozwolą nam cieszyć się komfortem wewnętrznym nawet podczas najgorętszych dni.

Źródło:
AWILUX Polska

Related posts

Leave a Comment