Jak obniżyć koszty ogrzewania dzięki izolacji systemu grzewczego?

ogrzewanie

Inwestycja w odpowiednią izolację systemu grzewczego to gwarancja ochrony instalacji, środowiska i… portfela. Poprawnie dobrana izolacja skutecznie redukuje straty ciepła, umożliwiając zatrzymanie energii wygenerowanej przez system grzewczy we wnętrzu budynku, zamiast jej utraty na zewnątrz. Jak więc zadbać o odpowiednią izolację instalacji grzewczej i znacznie odciążyć domowy budżet?

Izolacja instalacji grzewczej pozwala uniknąć utraty ciepła w trakcie przepływu od źródła do pomieszczeń w budynku. Jak wyjaśnia Mariusz Kożuszek, Process Project Leader w firmie Thermaflex, dobrze zaizolowana instalacja może przynieść oszczędności nawet do 30% na kosztach ogrzewania. Straty ciepła zwiększają zapotrzebowanie na energię, co przekłada się na dodatkowe, niepotrzebne koszty eksploatacyjne przez wiele lat. Inwestując w nowoczesne materiały izolacyjne, przedłużamy żywotność systemu i unikamy konieczności kosztownej wymiany instalacji oraz ograniczamy potrzebę ewentualnych napraw.

Na czym polega dobra izolacja?

„Dobra izolacja” oznacza skuteczne dostarczenie ciepła od źródła do punktu poboru. Odpowiedni materiał izolacyjny posiada niski współczynnik przewodności cieplnej lambda (λ), jest łatwy w montażu i zgodny z lokalnymi przepisami budowlanymi.

izolacje thermaflex

Należy pamiętać, że wartość lambda, czyli współczynnik przewodności cieplnej, dotyczy przepływu ciepła przez materiał. Im niższa przewodność cieplna, tym jest mniejszy przepływ ciepła przez materiał, a izolacja jest lepsza. Ponieważ temperatura wpływa na przewodność cieplną, domyślną wartością do określenia ʎ dla izolacji jest zazwyczaj 40°C. Pamiętajmy więc, aby porównywać współczynnik ʎ różnych produktów izolacyjnych przy tej samej wartości temperatury. Parametry te można znaleźć w kartach technicznych wszystkich materiałów izolacyjnych – zwraca uwagę ekspert Thermaflex.

Jak obliczyć odpowiednią grubość izolacji?

Podczas przepływu gorącej wody przez rurę, ciepło traci się do otoczenia, jeśli temperatura wody jest wyższa od temperatury powietrza. Ponieważ rury najczęściej wykonane są z metali, takich jak stal lub miedź, które doskonale przewodzą ciepło, straty energii są znaczne i bardzo kosztowne.

Straty ciepła zależą od średnicy i długości rury, temperatury medium oraz temperatury otoczenia. Załóżmy więc, że nasz materiał izolacyjny jest zbyt cienki lub nałożony nieprawidłowo. W takim przypadku, system będzie tracił ciepło, a w rezultacie wzrosną koszty ogrzewania. Warto więc skorzystać z bezpłatnego kalkulatora izolacji – dostępny na https://thermaflex.com/kalkulator/?lang=pl – aby określić wymaganą grubość i obliczyć swoje oszczędności energetyczne i finansowe w zastosowaniach grzewczych lub chłodniczych – wyjaśnia Mariusz Kożuszek.

Zobacz również: Panasonic poprawia jakość klimatyzacji w placówkach medycznych dzięki technologii nanoe™ X >>

Instalacja pod kontrolą

Oprócz wyboru izolacji o odpowiednim współczynniku przewodności cieplnej λ, ważne jest również prawidłowe zamontowanie materiału izolacyjnego. Izolacja musi spełniać lokalne przepisy budowlane dotyczące wymaganej grubości izolacji w różnych częściach systemu grzewczego. Minimalna grubość izolacji dla przewodów zależy od średnicy wewnętrznej rury, mierzonej w milimetrach (mm). Montaż izolacji powinien być zawsze przeprowadzany przez profesjonalnych instalatorów.

Wybór właściwego materiału izolacyjnego

Wysokiej jakości izolacja zapewnia efektywność systemu na długie lata, dlatego warto wybierać materiały izolacyjne o odpowiednim współczynniku przewodności cieplnej λ, wymaganej grubości oraz odpornym na wilgoć materiałach. Dobrym wyborem są izolacje ThermaSmart PRO wykonane z pianki polietylenowej (PE), spełniające wymagania zrównoważonego rozwoju – charakteryzują się długim cyklem życia i niskim wpływem na środowisko.

materiał izolacyjny

– Thermaflex oferuje szeroki zakres wysokiej jakości otulin, kręgów i mat izolacyjnych do systemów grzewczych i chłodniczych. Korzystając z profesjonalnego sprzętu, można nakładać te produkty bezpośrednio na instalację lub przycinać je w dowolnym kształcie. Ponadto, Thermaflex oferuje tzw. elementy prefabrykowane, czyli gotowe do użycia rozwiązania dla bardziej wymagających części systemu. Należą do nich różne kolanka i trójniki – podsumowuje ekspert Thermaflex.

Źródło:
Thermaflex Izolacji Sp. z o. o.

Related posts

Leave a Comment