Jak Panasonic dostosował się do nadchodzących zmian legislacyjnych dotyczących urządzeń grzewczo-chłodniczych?

pompy ciepła

Panasonic Heating & Cooling Solutions, reagując na obawy i pytania dotyczące nowych przepisów wprowadzonych przez Unię Europejską, zgodnie z Rozporządzeniem REACH, dotyczących m.in. stosowania czynników chłodniczych w pompach ciepła, informuje na swoim blogu, że użytkownicy istniejących urządzeń nie muszą ich wymieniać.

W ostatnim czasie unijne regulacje dotyczące stosowania czynników chłodniczych w pompach ciepła wzbudziły wiele kontrowersji. Jednak użytkownicy posiadających już pompy ciepła nie muszą się obawiać konieczności wymiany. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie emisji czynników chłodniczych, które przyczyniają się do niszczenia warstwy ozonowej oraz efektu globalnego ocieplenia, skupiając się głównie na producentach i dystrybutorach.

Czynniki chłodnicze R32 i R410A

Japoński producent systemów grzewczych, Panasonic, podkreśla, że wśród dotychczas stosowanych czynników chłodniczych w pompach ciepła najpopularniejsze są R32 i R410A. R32 jest bardziej przyjazny dla środowiska, co sprawia, że coraz częściej wykorzystywany jest przez producentów pomp ciepła i klimatyzatorów. Jego lepsze właściwości termodynamiczne w porównaniu do R410A przekładają się na wyższą wydajność energetyczną urządzeń. W rezultacie użytkownicy mogą cieszyć się niższymi rachunkami za energię. Należy jednak zaznaczyć, że R32 jest łatwopalny, co może stanowić wyzwanie podczas instalacji i serwisowania urządzeń.

Z drugiej strony, czynnik chłodniczy R410A jest stabilny i niełatwopalny, co ułatwia jego obsługę i serwisowanie. Niemniej jednak, ze względu na jego wysoki GWP (potencjał ocieplenia globalnego) i niższą efektywność energetyczną, Unia Europejska zaczęła ograniczać jego stosowanie w nowych urządzeniach, skupiając się na promowaniu naturalnych czynników chłodniczych, takich jak propan R290, który jest bardziej przyjazny dla środowiska.

Zobacz także: Electra M&E Polska – inwestuje w rozwój >>

Panasonic zwraca również uwagę na rozpowszechnione informacje na temat przepisów utrudniających serwisowanie pomp ciepła, które pojawiły się w mediach i w wypowiedziach polityków. Warto podkreślić, że takie przepisy nie odnoszą się do pomp ciepła sprzedawanych obecnie czy w najbliższych latach. Złożoność materiału unijnego rozporządzenia F-gazowego może prowadzić do błędnych interpretacji, dlatego ważne jest, aby zdobyć rzetelne informacje na ten temat.

Naturalny czynnik chłodniczy R290

W kontekście nowych przepisów, Panasonic Heating and Cooling Solutions nadal rozwija innowacyjne rozwiązania w dziedzinie systemów grzewczych, w tym oferując ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła wykorzystujące naturalny czynnik R290. Ten czynnik charakteryzuje się niskim wpływem na środowisko oraz dobrymi właściwościami termodynamicznymi. Pomimo łatwopalności, w pompach ciepła typu monoblok ryzyko wycieku jest minimalne.

Dążenie do ekologicznych rozwiązań w pompach ciepła jest zgodne z polityką UE, a technologia pomp ciepła uważana jest za kluczową w sektorze energetycznym. Przejście na czynniki chłodnicze o niskim wpływie na środowisko przyczyni się do ochrony przyrody. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnym blogu Panasonic (https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/fakty-i-mity-nowe-regulacje-unijne-dotyczace-czynnikow-chlodniczych-w-pompach-ciepla-co-to-oznacza-dla-uzytkownikow/).

Źródło:
Grupa Panasonic

Related posts

Leave a Comment