Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając reduktor ciśnienia domowej instalacji wodnej?

Jak zapewnić sprawność całej instalacji wodnej we własnym domu i jednocześnie znacząco obniżyć koszty jej użytkowania? Wystarczy zastosować dobrej jakości reduktor ciśnienia wody. Ale uwaga! Wybór nieodpowiedniego reduktora ciśnienia może doprowadzić do zwiększenia kosztów eksploatacyjnych wody, a także do uszkodzenia elementów instalacji wodnej. Podpowiadamy, jak prawidłowo doprać reduktor ciśnienia wody.

Do czego służy reduktor?

Na początek trzeba wyjaśnić rzecz najważniejszą, a więc, na czym polega sposób działania reduktora ciśnienia. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest specjalna membrana, która znajduje się we wnętrzu reduktora. W momencie, gdy nie ma przepływu wody, ciśnienie wewnętrzne dociska membranę, przez co zwiększa się szczelność całej instalacji. W odwrotnej sytuacji uszczelnienie membrany rozluźnia się, otwierając zawór. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest precyzyjna i bezpieczna dla użytkownika regulacja ciśnienia wyjściowego w instalacji wodnej.

5 podstawowych czynników

Wybierając reduktor ciśnienia należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, które mają duży wpływ na skuteczność pracy urządzenia. Po pierwsze, materiał, z jakiego wykonane są urządzenia. Najwyższą wytrzymałością mechaniczną oraz dużą odpornością na korozję cechują się reduktory ciśnienia w Air-Com.pl, które produkowane są z mosiądzu. Sprawdzają się one doskonale w instalacjach pobierających duże ilości wody. W mniejszych systemach wodnych można zastosować np. reduktory wykonane ze stali nierdzewnej. Po drugie, odpowiedni filtr, który pozwoli chronić instalacje przed wszelkimi zanieczyszczeniami oraz uszkodzeniami. Po trzecie, typ nastawy (membrany). Dostępne są modele reduktorów, w których nastawa jest stała, a także takie, gdzie indywidualnie można ustawić parametry jej pracy do własnych potrzeb. Po czwarte, wielkość reduktora. Gabaryty urządzenia powinny zostać tak dobrane, aby pasowało ono do wielkości rury odprowadzającej (najczęstsze średnice to ½, ¾ oraz 1 cal). Po piąte, warto wybrać reduktor ciśnienia wraz z manometrem, który umożliwi pełne diagnozowanie stanu całej instalacji wodnej.

Odpowiedni reduktor do konkretnej instalacji

Wybierając reduktor ciśnienia instalacji wodnej, należy go dobrać do konkretnej instalacji wodociągowej, biorąc pod uwagę przede wszystkim: maksymalną wartość ciśnienia wejściowego, przepływ nominalny oraz zakres nastawy ciśnienia wyjściowego. Reduktor ciśnienia jest koniecznością w instalacjach, w których ciśnienie może być wyższe niż 5 barów. Większość reduktorów dostępnych na rynku posiada fabrycznie ustawione ciśnienie wyjściowe na poziomie 3 barów. Jest to wystarczająca wartość dla domowych instalacji wodnych.

Obecnie na rynku dostępne są w większości przypadków reduktory posiadające maksymalną wartość ciśnienia pracy w granicach od 10 do 30 barów. Najistotniejszą sprawą jest właściwe dobranie urządzenia do wartości ciśnienia panującego w instalacji wodociągowej oraz przepływu nominalnego. W przeciwnym razie dojdzie do szybkiego zużycia się reduktora lub jego uszkodzenia.

Related posts

One Thought to “Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając reduktor ciśnienia domowej instalacji wodnej?”

  1. Darek

    Reduktor ciśnienia instalacji to moim zdaniem korzystne rozwiązanie, jakie zastosować możemy w domu. Słusznie napisane, że należy wybrać odpowiedni pod siebie reduktor, wcześniej dobrze wszystko skonsultować, aby całość działała prawidłowo. Dla mnie najważniejsze jest jednak to, że zastosowanie reduktora pozwala na obniżenie kosztów użytkowania, w skali roku są to już spore oszczędności. Myślę, że warto się zdecydować i zastosować uwagi zamieszczone w tekście.

Leave a Comment