Temat smogu powraca jak bumerang. To zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami przybiera na sile szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przedostaje się również do naszych domów, stanowiąc zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak zadbać o jakość powietrza i zredukować smog? Rekuperacja może nam w tym pomóc.
Czytaj więcej...Rok: 2020
Cicha rekuperacja
Oszczędność energii grzewczej i komfort świeżego powietrza to niepodważalne korzyści, jakie zyskujemy instalując w domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dlaczego więc wielu inwestorów wciąż jeszcze waha się przed podjęciem decyzji o zakupie rekuperatora? Powodem może być przekonanie, że wentylacja mechaniczna w domu wiąże się z uciążliwym hałasem. Nic bardziej mylnego! Cicha rekuperacja VASCO Silent Ventilation nie tylko jest niesłyszalna, ale również niewidoczna.
Czytaj więcej...Informacja Polskiej Fundacji Gazów Technicznych w sprawie dostępności tlenu medycznego w Polsce
Polska Fundacja Gazów Technicznych (PFGT) informuje, że w zakresie aktywnego wspierania służby zdrowia poprzez zaopatrywanie w tlen medyczny polskich szpitali, wszystkie działania naszych członków prowadzone są z należytą starannością, z zachowaniem wszelkich procedur profesjonalnej obsługi wymaganych przy zaopatrywaniu służby zdrowia w produkty lecznicze. Priorytetem dla członków naszej Fundacji jest bezpieczeństwo ich pracowników i klientów, ale przede wszystkim pacjentów i dotyczy to całego procesu produkcyjnego oraz logistycznego, w tym wytwarzania produktu, ciągłości dostaw, ale także testowania butli i zbiorników.
Czytaj więcej...To nie koniec zmian w programie Czyste Powietrze
27 października 2020 r., podczas pierwszego dnia III Trendów Energetycznych 202, wystąpił pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze, Bartłomiej Orzeł. Przedstawiciel rządu powiedział o obecnych zmianach w programie oraz zapowiedział dalsze zmiany. Pełnomocnik Premiera ds. programu Czyste Powietrze wyraził przekonanie, że tegoroczne Trendy Energetyczne przyniosą szereg ważnych rozwiązań dla polskiej energetyki, również dla programu Czyste Powietrze, który jest dla rządu flagowym projektem modernizacyjnym i nadal pozostaje on priorytetem – podkreślił. Myślę, że nie musimy się nawzajem przekonywać, że walka z zanieczyszczeniem powietrza, ze smogiem w Polsce, jest…
Czytaj więcej...Testy na górze Żar potwierdziły skuteczność systemu monitorującego pracę instalacji PV
Na farmie fotowoltaicznej PGE na górze Żar zostały przeprowadzone testy innowacyjnego systemu informatycznego umożliwiającego monitoring efektywności pracy dużych elektrowni słonecznych. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, na farmach PV o mocy 1 MW, będzie możliwe zwiększenie przychodu o nawet ponad 15 tysięcy złotych rocznie.
Czytaj więcej...Co warto wiedzieć o ociepleniu fundamentów
Planując termomodernizację domu, warto pamiętać o fundamentach. Ich termoizolacja stanowi ważny element prac ociepleniowych, ponieważ betonowa konstrukcja ścian fundamentowych wzmocniona stalowym zbrojeniem bardzo dobrze przewodzi ciepło, a to z kolei powoduje duże wychłodzenie wewnętrznych części budynku, na styku podłogi i ściany. Dlatego w przypadku nieocieplonych fundamentów, w okolicach listwy przypodłogowej wewnątrz budynku, może pojawić się zawilgocenie, a w efekcie nawet pleśń. O czym więc dobrze jest pamiętać planując ocieplenie fundamentów?
Czytaj więcej...5 korzyści finansowych z posiadania fotowoltaiki
Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej związane jest z licznymi korzyściami, wśród których dla wielu osób najważniejsze są te finansowe, liczone przez pryzmat oszczędności oraz dofinansowań. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze ulgi, dotacje i odpisy związane z posiadaniem domowej elektrowni słonecznej. Sprawdź, na czym można zyskać
i ile zaoszczędzić!
Obalamy najpopularniejsze mity o fotowoltaice
Eksperci zajmujący się tematem instalacji fotowoltaicznych są zgodni, że montaż własnej elektrowni słonecznej niesie za sobą same korzyści. Jednocześnie wokół branży narosło wiele mitów – jako Sunday Polska postanowiliśmy je rozwiać i przedstawić rzeczowe argumenty przemawiające za energią ze słońca.
Czytaj więcej...Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u.
Autor: wj | Źródło: Rynek Instalacyjny 5/2020 Ostatnie wydarzenia potwierdziły, jak ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny w toaletach oraz dbanie o instalacje wody zimnej i ciepłej. Na przełomie XIX i XX wieku odkrywaliśmy wpływ wirusów i bakterii oraz sposoby radzenia sobie z toaletami, zwłaszcza publicznymi, w sposób zapobiegający chorobom zakaźnym. Standardem stawało się wówczas podłączanie ich do sieci kanalizacji, dbanie o czystość i dezynfekcja. Na początku XXI wieku jesteśmy na wyższym poziomie higieny i techniki, jednak wirusy i bakterie tego nie zauważyły i wciąż próbują się rozgościć w naszych…
Czytaj więcej...Chusteczki nawilżane – problem systemów kanalizacyjnych
Każdemu, kto korzysta z toalety, powinno przyświecać nowe przykazanie wodociągowców – nie wrzucaj nawilżanych chusteczek do kanalizacji. Materiały, z którego są one wykonane, nie rozkładają się w ściekach i powodują one ogromne problemy eksploatacyjne, a tym samym wiele awarii i zbędnych kosztów. W wielu krajach urasta to do głównego problemu w eksploatacji pompowni i oczyszczalni ścieków.
Czytaj więcej...