Jak skutecznie i ekologicznie uszczelnić szczeliny budowlane?

Izolacje

W budownictwie często spotkać się można z terminem „szczeliny budowlane”. Jest to metoda, którą szczególnie stosuje się przy większych wymiarach czy rozpiętościach powierzchni. Umożliwia ona pracę poszczególnych partii danego obiektu, chroniąc go tym samym przed nierównomiernym osiadaniem oraz skurczem betonu objawiającym się w postaci rys lub pęknięć. Szczeliny bądź przerwy budowlane wykorzystuje się przede wszystkim wewnątrz budynków, a także na tarasach i balkonach, w przestrzeniach użyteczności publicznej, halach przemysłowych, na parkingach, posadzkach, a nawet na pokryciach dachowych w budynkach przemysłowych oraz różnego rodzaju zbiornikach.

Przeczytaj również: Wodoszczelne i bezspoinowe powłoki do balkonów i tarasów >>

Szczeliny budowlane istnieją po to, aby konstrukcja budynku neutralizowała przesunięcia wynikające z faktu, że użyte materiały „pracują” – kurczą się lub rozszerzają pod wpływem temperatury, wilgotności czy obciążeń. Tworzy się więc je w tym celu, aby nie pojawiły się rysy i pęknięcia, które w najlepszym razie grożą estetyce, a w najgorszym – konstrukcji obiektu. Tego typu rozwiązanie stosuje się w budownictwie ogólnym i hydrotechnicznym, czyli tam, gdzie do budowy pomieszczeń użyto betonu. Wycięte szczeliny zapobiegają pękaniu wielkopowierzchniowych posadzek betonowych w halach magazynowych i przemysłowych, jak również w budownictwie mieszkaniowym – w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, dbając o spójność ścian betonowych, wylewki podłogowej, szczególnie na styku z pionowymi elementami konstrukcji. – mówi Piotr Jakubczyk, Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex.

Sznury do szczelin budowlanych
Sznury z pianki polietylenowej,
Fot. Thermaflex

Wypełnianie szczelin budowlanych wykonywane jest z różnego rodzaju materiałów – w tym za pomocą sznurów z pianki polietylenowej. Co daje im przewagę nad innymi rozwiązaniami?

Pełna elastyczność i ekologia

Sznury stosowane do uszczelniania szczelin budowlanych wyróżniają się przede wszystkim okrągłym przekrojem i zróżnicowaną średnicą, gdyż grubość sznura musi być dopasowana do konkretnego zastosowania. Co więcej, ich niezwykle ważną zaletą jest duża elastyczność oraz odporność na ściskanie. Jak wyjaśnia Piotr Jakubczyk, Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex, również i ich zastosowanie jest niezwykle szerokie:

Sznury z pianki polietylenowej zapewniają odpowiedni rozkład sił w szczelinie budowlanej. Są one przeznaczone do wypełniania i formowania kształtu szczelin budowlanych oraz przerw konstrukcyjnych w wewnętrznych i zewnętrznych powierzchniach przed nałożeniem mas uszczelniających. Rozwiązanie wykorzystywane jest do wypełnienia szczelin na parkingach, posadzkach ceramicznych, ścianach i elementach betonowych, a nawet na pokryciach dachowych w budynkach przemysłowych. Oprócz tego, produkt można wykorzystać również przy montażu okien i drzwi. Można je łączyć z poliuretanem, silikonami, czy też poliakrylami, nie martwiąc się przy tym o pogorszenie jakości produktu. Stosowanie sznurów przed wypełnieniem masą uszczelniającą zmniejsza zużycie materiału wypełniającego. Wspomaga również pracę masy w szczelinie.

Sznury do szczelin budowlanych
Sznury ThermaRod w kolorze szarym od Thermaflex,
Fot. Thermaflex

Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są sznury ThermaRod w kolorze szarym od Thermaflex. Są one wytwarzane ze spienionego polietylenu o zamkniętej strukturze komórkowej. Dzięki okrągłemu profilowi i szerokiemu zakresowi średnic, stanowią idealne rozwiązanie do zastosowań wewnętrznych, uszczelniania połączeń, wypełnień przestrzeni okiennych lub drzwiowych oraz przejść instalacyjnych w ścianach, fundamentach, sufitach i podłogach. Rozwiązanie stworzone przez Thermaflex jest w pełni elastyczne i łatwe aplikacji – posiada gęstość na poziomie 30-40 kg/m3 oraz zakres temperatur pracy w przedziale od -40 do 95°C. W przypadku zastosowania do uszczelniania przestrzeni wokół profili okiennych oraz na balkonach bardzo ważne jest również to, że ThermaRod odporny jest na starzenie i zapobiega osadzaniu się pary wodnej oraz posiada niską absorpcję wody – mniej niż 1% po 168 godzinach zanurzenia w wodzie. Rozwiązanie zapobiega także trójstronnemu stykowi masy uszczelniającej z powierzchnią szczeliny i wspomaga pracę użytych materiałów uszczelniających.

Sznury do szczelin budowlanych od Thermaflex odporne są na kontakt z powierzchniami używanymi oraz materiałami budowlanymi takimi jak cement, gips, wapno, beton, masy żywiczne, bitumiczne, rozcieńczone kwasy, wodne roztwory zasad, rozpuszczalniki niearomatyczne, alkohole czy gazoliny.

ThermaRod w całości nadaje się do recyklingu, a odzyskane materiały mogą być ponownie użyte w procesie produkcji tego samego rozwiązania. – dodaje Piotr Jakubczyk, Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex.

Jak uszczelniać, aby uszczelnić?

Oprócz dobrej jakości materiału, ważny jest także odpowiedni sposób wypełniania szczeliny budowlanej. W tym celu warto zwrócić uwagę na dobór średnicy sznura do wielkości szczeliny, która powinna być szersza od szerokości szczeliny.

Zaleca się, aby ta wartość przekraczała nawet 30% parametru, którym wyróżnia się szczelina budowlana. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że zachowamy odpowiednią szczelność. Bardzo często wykonawcy wybierają sznury o zbyt małej średnicy. Jest to błąd, gdyż należy mieć na uwadze, że sznur jest dość ściśliwy. – podpowiada Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex.

Po doborze średnicy produktu, pracę rozpoczynamy od zadbania o odpowiednią czystość szczeliny budowlanej. Trzeba zatem usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia stałe. Następnie, jej brzegi oklejamy taśmą malarską, którą zdejmujemy już po położeniu spoiwa, lecz jeszcze zanim ono zaschnie. W czystej szczelinie trzeba umieścić sznur ThermaRod i tak przygotowane podłoże zagruntować. Dzięki temu lepiej zwiąże się wilgoć i pył, a przyczepność masy uszczelniającej się zwiększy. Pamiętajmy, aby wilgotność wewnętrzna podłoża nie przekraczała 10%.

Sznury do szczelin budowlanych
Sznury do szczelin budowlanych ThermaRod,
Fot. Thermaflex

Gdy preparat wyschnie, należy przystąpić do nakładania masy uszczelniającej. Można to zrobić ręcznie lub używając automatycznego pistoletu, zaś nadmiar materiału zebrać szpachelką. Prawidłowe wypełnienie szczelin daje pewność, że powierzchnia będzie służyła przez wiele lat.

Przy braku zastosowania rozwiązania takiego jak ThermaRod, narażeni jesteśmy na negatywne skutki przenoszenia obciążeń przez konstrukcje budowane i powstawanie odkształceń jej poszczególnych elementów. Sznury od Thermaflex chronią obiekt przed powstawaniem pęknięć i rys, zwiększają trwałość elementów konstrukcyjnych oraz zapobiegają ich niszczeniu. Dzięki ich użyciu, mamy pewność trwałego i estetycznego zamaskowania szczelin, jednak pod warunkiem odpowiedniego dobrania sznura do rodzaju dylatacji oraz materiału wykończeniowego. Rozwiązanie to zapobiega przywieraniu elastycznej masy do dna szczeliny oraz zapewnia odpowiedni kształt przekroju poprzecznego.

Praktycznie przed każdym ułożeniem warstwy uszczelniacza powinno stosować się sznur ThermaRod, który jest „wciskany” w szczelinę. Dzięki temu, nasza masa uszczelniająca przywiera jedynie do bocznych krawędzi szczeliny dylatacyjnej, co wyjątkowo ułatwia jej pracę. – mówi Piotr Jakubczyk, Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex.

Przeczytaj również: Firma GROHE rozwija program szkoleniowy dla młodzieży GIVE >>

Sznury do szczelin budowlanych ThermaRod od Thermaflex to produkt przeznaczony do wypełnień szczelin budowlanych oraz jako oparcie lub izolacja dla elastomerów i szczeliw ciepło- oraz zimnochronnych. Stosowanie ThermaRod ma na celu uszczelnienie oraz uformowanie przestrzeni szczelin budowlanych, między innymi w celu zmniejszenia ich rozmiarów. Rozwiązanie od Thermaflex ułatwia nakładanie mas uszczelniających oraz wspomaga ich pracę w szczelinie. Ma zastosowanie we wszelkiego rodzaju uszczelnieniach budowlanych, np. w montażu okien i drzwi, dylatacji posadzek, ścian i dachów oraz mostów czy wiaduktów.

Źródło:
Thermaflex

Related posts

Leave a Comment