– Choć popyt na usługi budowlane pozostanie silny, sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw budowlanych będzie się dalej pogarszać, a coraz większa część z nich będzie miała problemy z zadłużeniem ze względu na rosnące koszty – uważa główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej Grzegorz Sielewicz.
– Coraz więcej firm budowlanych boryka się z rosnącym zadłużeniem, zarówno ze względów zwiększających się kosztów, jak również zatorów płatniczych. Pomimo, że popyt na usługi budowlane będzie utrzymywał się na solidnym poziomie, trudności będą przekładać się na dalsze pogorszenie sytuacji płynnościowej budowlanki. W najbliższych kwartałach należy spodziewać się wzrostu liczby upadłości i restrukturyzacji firm budowlanych – dodaje Sielewicz.
Poruszenie na rynku inwestycyjnym w Polsce zaczęło się w 2017 roku i nadal trwa. Popyt na usługi budowlane utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 24 proc. r/r. Jednak sytuacja płynnościowa branży budowlanej obrazuje dość duże ryzyko. W I połowie 2018 r. upadłości firm budowlanych wzrosły o 18 proc., a restrukturyzacje ogłoszono w zbliżonej do w zeszłego roku liczbie przedsiębiorstw. Ponadto, wydłużeniu uległy opóźnienia w regulowaniu płatności w budownictwie, które już wcześniej należały do jednych z największych w polskiej gospodarce.
– W branży budowlanej dramatycznie jednak rosną koszty. Ceny produktów niezbędnych w produkcji budowlanej, jak chociażby metale czy różnego rodzaju wyroby z mineralnych surowców niemetalicznych, zwiększają się w znacznie wyższym tempie niż wskaźnik inflacji oraz ogólna dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu. Dodatkowo sektor budowlany zgłasza jeden z najwyższych poziomów braków kadrowych spośród wszystkich branż w Polsce – liczba firm budowlanych zgłaszających niedobór pracowników jako barierę działalności wzrosła zwłaszcza w ciągu ostatnich miesięcy, na podstawie badania koniunktury GUS – przewiduje Sielewicz.
Ekonomista podkreślił, że trudności, jakie doświadcza branża budowlana przejawiają się w pogorszeniu sytuacji płynnościowej firm z tego sektora. Zgodnie z ostatnim badaniem płatności zrealizowanym przez Coface wśród przedsiębiorstw w Polsce średnie opóźnienia płatności w budownictwie sięgają niemal 116 dni, czyli w ciągu roku zwiększyły się o 32 dni. Po zeszłorocznym ustabilizowaniu się liczby upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw budowlanych zaczynają one wzrastać w tym roku, zwłaszcza wśród firm zajmujących się wznoszeniem budynków.
Źródło: Business Insider Polska