Dla kogo pompa ciepła?

Ekologiczne systemy grzewcze stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Popularność urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii nie wynika jedynie z większej troski o środowisko naturalne. Wybór tego rozwiązania może być podyktowany różnymi potrzebami.

Dla budujących dom

Inwestorzy decydujący się na budowę nowego domu, muszą wziąć pod uwagę wiele kryteriów, m.in. przepisy, mające na celu zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie wpływu na środowisko naturalne systemów grzewczych. Nie dziwi więc rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, w tym pompami ciepła. Choć początkowe koszty inwestycyjne w ich przypadku są wyższe niż, np. kotłów kondensacyjnych, to już koszty eksploatacji są znacznie niższe. Posiadając działkę o powierzchni minimum 120% powierzchni domu, który będzie ogrzewany, warto zdecydować się na pompę gruntową. W przypadku nowej inwestycji wykonanie prac ziemnych jest łatwiejsze, ponieważ odbywać się będzie na jeszcze nie zaaranżowanym terenie. Należy wspomnieć, że posiadanie kolektora poziomego nie wyklucza zagospodarowania ogrodu. W planach można uwzględnić ozdobne trawy, byliny czy odpowiednie krzewy z płytko usytuowanym systemem korzeniowym. Alternatywnym rozwiązaniem dla pompy gruntowej jest pompa powietrzna. Może być ona instalowana w dowolnej lokalizacji, w każdym typie zabudowy oraz w budynkach, w których już istnieje system grzewczy. Nie wymaga też ingerencji w otoczenie.

Więcej ciekawych informacji o pompach ciepła znajdziesz tu »

Myśląc o modernizacji systemu

Co jakiś czas właściciele domów przeprowadzają mniejsze lub większe remonty. Zwykle dotyczą one zwiększenia energooszczędności budynku poprzez jego ocieplenie, wymianę okien czy też zmianę sposobu ogrzewania. W przypadku ostatniej propozycji, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie powietrznej pompy ciepła, której konstrukcja daje możliwość współpracy z istniejącymi już źródłami ciepła. W tym przypadku znaczący jest szybki i łatwy montaż oraz smukła budowa urządzenia. Tego typu system nie tylko pozwoli ograniczyć wysokość rachunków, ale również zagwarantuje domownikom wysoki komfort użytkowania.

Szukając oszczędności

Korzystając z odnawialnych źródeł energii otrzymujemy niedrogie ogrzewanie. Poza wydatkiem na zakup pompy ciepła nie ponosi się niemal żadnych dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją tych urządzeń grzewczych – płaci się jedynie za zasilanie urządzenia prądem. Pozostałym paliwem napędzającym ich pracę jest przyroda. Sama pompa ciepła obniża koszty ogrzewania – w stosunku do spalania gazu lub oleju opałowego nawet o ponad 50%.

Ceniący ekologię

Wybierając pompę ciepła warto mieć na uwadze, że zapewniają one czynny udział w ochronie środowiska poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Technologia spalania paliw kopalnych w elektrowniach i elektrociepłowniach oraz systemy oczyszczania spalin powodują, że spaliny wydobywające się z tych zakładów w czasie produkcji energii elektrycznej, zużywanej przez pompę ciepła są o wiele mniej szkodliwe, niż zanieczyszczenia emitowane z kominów domków jednorodzinnych.

Komfortowe użytkowanie

Nowoczesne urządzenia grzewcze takie jak pompy ciepła mają wiele zalet. Odpowiednio dobrane do powierzchni i charakterystyki obiektu są praktycznie bezobsługowe, co przekłada się na wygodę użytkowania. W ich przypadku nie ma potrzeby transportu i składowania paliwa, czy rozpalania i czyszczenia kotła. Dzięki temu, że pompa ciepła nie wymaga specjalistycznej kotłowni, system gwarantuje oszczędność miejsca i dowolną aranżację pomieszczenia technicznego. Urządzenie jest bardzo ciche i niezwykle proste w obsłudze, a sterowanie sprowadza się jedynie do ustawienia żądanych temperatur w pomieszczeniach za pomocą dedykowanych regulatorów pokojowych. Z poziomu konsoli sterowniczej urządzenia De Dietrich możliwe jest ustalenie harmonogramów pracy pompy ciepła. System można też zaprogramować za pomocą dodatkowego modułu De Dietrich Home Control oraz dedykowanej aplikacji w smartfonie. Powszechnie wykorzystywane do celów grzewczych pompy ciepła mogą także latem z powodzeniem efektywnie chłodzić pomieszczenia lub ogrzewać wodę w basenie.

źródło letpr.pl

Related posts

Leave a Comment