Powietrzna pompa ciepła w domu pasywnym

Jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła Fot. De Dietrich

Zmiana standardów budownictwa oraz nowe technologie spopularyzowały w ostatnich latach innowacyjne rozwiązania ekologiczne. Świadomość inwestorów rośnie, a współczesne trendy zmierzają w kierunku, nie tylko ograniczenia kosztów inwestycyjnych, ale i zminimalizowania zużycia energii w trakcie eksploatacji domu. Przykładem takiej koncepcji jest budownictwo pasywne, które wykorzystuje do ogrzania obiektów , m.in. powietrzne pompy ciepła.

Domy pasywne są domami energooszczędnymi, jednak budowanymi z myślą o biernym pozyskiwaniu energii z otoczenia. Biorąc pod uwagę ich znakomite właściwości izolacyjne nie wymagają dostarczania dużej ilości ciepła. Z tego względu często nie stosuje się w nich tradycyjnego układu ogrzewania, jednak w polskich warunkach klimatycznych konieczne jest zastosowanie chociaż niewielkiego systemu grzewczego. Wówczas ich głównym założeniem jest przede wszystkim wyeliminowanie zużycia paliw nieodnawialnych: gazu, oleju oraz węgla. Ponieważ domy wznoszone w tej technologii charakteryzuje niewielkie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania to przyjmuje się, że wynosi ono mniej niż 15 kWh/m² na rok. Do pokrycia zapotrzebowania na ciepło wykorzystuje się promieniowanie słoneczne, a także ciepło takich źródeł energii jak oświetlenie czy nawet to wytwarzane przez mieszkańców podczas codziennego użytkowania obiektu. Warto zauważyć, że domy energooszczędne do ogrzewania potrzebują mniej więcej 50 kWh/m2 na rok, z kolei obecnie tradycyjne budynki jednorodzinne zużywają aż ok. 120 kWh/m2 na rok. Budownictwo pasywne daje więc gwarancję niskich kosztów eksploatacyjnych oraz korzystnego bilansu energetycznego, niezależnie od zmian cen dostawców energii. Pompa ciepła małej mocy jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem pokrywającym zapotrzebowanie mieszkańców na ciepłą wodę użytkową oraz stanowiącym źródło ogrzewania w obiekcie.

Dobór pompy ciepła

Przy doborze powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu należy uwzględnić fakt, że jej działanie uzależnione jest od warunków zewnętrznych, choć nowoczesne konstrukcje urządzeń tego typu mogą pracować nawet, gdy temperatury zewnętrzne sięgają –20°C. Standardy w jakich budowane są domy pasywne sprawiają, że ich izolacja jest znacznie lepsza niż domów tradycyjnych, przez co mniej i wolniej się wychładzają. Wyższe wymagania izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych – współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,15 W/(m2K) wymagają zastosowania warstwy izolacji o odpowiedniej grubości i parametrach. Ponieważ straty ciepła budynków określane są w Polsce zgodnie z PN dla obliczeniowych temperatur od –16°C do –24°C w zależności od strefy klimatycznej, najczęściej popełnianym błędem jest dobór zbyt małego urządzenia. Efektem niedowymiarowania pompy ciepła są zwykle zwiększone koszty eksploatacyjne i/lub niedogrzanie budynku. Najczęściej wykorzystywanym wspomaganiem systemu jest zastosowanie grzałki elektrycznej.

Powietrzna pompa ciepła Alezio evolution

Alezio evolution to pompa ciepła, która dzięki funkcji chłodzenia, zapewnia komfort cieplny przez cały rok. Zimą urządzenie efektywnie wytwarza ciepło na cele c.o. i c.w.u. przy temperaturze do -20oC, a latem chłodzi. Pompa dostępna jest w wersji ze zintegrowanym w obudowie 180-litrowym podgrzewaczem wody, a oprócz przygotowania c.w.u. ma także możliwość podgrzewania wody w basenie. Urządzenie jest ciche i proste w obsłudze, więc pracując dyskretnie natychmiast reaguje na bieżące potrzeby. Alezio to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne – nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, zawiera czynnik chłodniczy R410A, a jej COP wynoszące 4,65 zapewnia oszczędność energii. Urządzenie zostało także wyposażone w funkcję pracy nocnej oraz system Inverter, co pozwala na znaczną oszczędność energii.

źródło: letpr.pl

Related posts

Leave a Comment