Antysmogowa alternatywa ogrzewania domu

Sezon grzewczy w pełni. Wraz z nim drastycznie spada jakość powietrza. To, czym oddychamy, zależy w dużej mierze od nas – od tego co wrzucamy do naszych pieców i w jaki sposób ogrzewamy nasze domy. Producenci urządzeń  grzewczych oferują nowoczesne rozwiązania łączące ekologię i ekonomię, przyjazne środowisku i jednocześnie oszczędne.

Smog to w ponad 50% wynik tzw. niskiej emisji związanej z ogrzewaniem domów. W obecnym sezonie już 22
listopada 2017 normy pyłów zanieczyszczonych PM2.5 i PM 10 zostały przekroczone. PM2.5 ma dopuszczalną normę na poziomie 25 µg/m3, a wynosił 60 µg/m3.
Zaś w styczniu 2017 padł rekord zanieczyszczenie powietrza. Przekroczenie norm pyłów PM10 i PM2.5 wyniosło nawet do 3000%.

Czynniki naturalne takie jak pogoda i ukształtowanie terenu również niekorzystnie wpływają na stężenie zanieczyszczenia. Na terenach o złych warunkach wietrzności, czyli z obniżoną prędkością wiatru oraz z częstym występowaniem inwersji temperatury smog ma wysokie stężenia.

Zanieczyszczenie prowadzi do licznych chorób. Układ oddechowy, krwionośny, nerwowy w związku ze smogiem
cierpią najbardziej, czego wynikiem są alergie, astma, choroby płuc, podniesienie ryzyka zawału, udaru mózgu czy niewydolności serca. Kobiety w ciąży oddychając zanieczyszczonym powietrzem narażają swoje nienarodzone dzieci
na powikłania związane z układem nerwowym, prowadzące do problemu z pamięcią, uwagą i koncentracją, a nawet występują u nich zachowania depresyjne.

Zielona Eskadra to kampania zainicjowana przez firmę NIBE – BIAWAR Sp. z o.o. i ma na celu uświadomienie, jak ważne jest dbanie o środowisko. Pokazuje rozwiązania, tłumaczy czym jest OZE oraz w prosty sposób wyjaśnia działanie pomp ciepła wykorzystujących niekonwencjonalnych źródeł energii   mówi dr inż.
Małgorzata Smuczyńska
, menedżer ds. marki NIBE.

Pompy ciepła nie generują zanieczyszczeń, umożliwiając poprawę jakości powietrza. Technologie zastosowane w pompach ciepła NIBE wykorzystują odnawialne źródła energii (powietrze energię geotermalną i wodę) do potrzeb
grzewczych. Pompy nie emitują CO2 i dają oszczędności w bieżących rachunkach do 80%, a nawet jeżeli zainstalujemy dodatkowe urządzenie generujące prąd (np. panele fotowoltaiczne) potrzebny do działania sprężarki (wewnętrzny mechanizm pompy), za rachunki nic nie zapłacimy.

Przed montażem pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie cechy. Istotnymi parametrami technicznymi są: maksymalna temperatura zasilania systemu grzewczego, współczynnik sprawności COP/SCOP, funkcjonalność i możliwości programowania, ilość czynnika chłodniczego i emisja hałasu. Im wyższy jest
współczynnik sprawności pompy ciepła, tym niższe będzie zużycie energii przez pompę ciepła, a co się z tym wiąże rachunki za ogrzewanie
mówi Adam Minikowski, menedżer produktu ds. odnawialnych źródeł energii.

Najpopularniejsze pompy ciepła NIBE na rynku polskim to:

  • NIBE F1245
  • NIBE SPLIT

NIBE F1245 to gruntowa, dwufunkcyjna pompa ciepła, o stałej mocy grzewczej. Charakteryzuje się nie tylko wysokim współczynnikiem sprawności COP, mocą grzewczą 5-12kW, ale ma też łatwy w obsłudze kolorowy wyświetlacz w języku polskim. Urządzeniem można sterować z każdego miejsca pod warunkiem połączenia z Internetem, za pomocą witryny lub aplikacji NIBE Uplink. Posiada port USB do aktualizacji oprogramowania i
przesyłu danych, ma niski poziom hałasu. Pompa w domu wygląda estetycznie, ponieważ jest elegancka i ponadczasowa.

Pompy zewnętrzne można wykorzystać do grzania i chłodzenia budynku. Powietrzna pompa ciepła jest alternatywą dla pomp gruntowych, ponieważ jej instalacja nie wymaga dużej działki i wykonywania prac ziemnych. NIBE SPLIT zapewnia ogrzewanie, chłodzenie i produkcję ciepłej wody. Istnieje ponad piętnaście możliwych konfiguracji, aby dopasować model do odbiorcy i spełnić wszelkie, indywidualne oczekiwania. Pompy mają prostą i szybką instalację z systemem rur wypełnionych czynnikiem chłodniczym. Pompa może współpracować z istniejącym źródłem ciepła i systemami rekuperacji, fotowoltaicznym i systemami inteligentnego zarządzania budynkiem.

Więcej o produktach na: http://www.nibe.pl/

Related posts

Leave a Comment