Chińczycy oczyszczają ścieki za pomocą kwiatów

Kwiaty "pracują" w oczyszczalni, żywiąc się odpadami. | zdj. pixabay.com

We wschodnich Chinach znajduje się wyjątkowa oczyszczalnia ścieków. Zamiast chemikaliów do oczyszczania ścieków wykorzystywane są tam rośliny – rzęsa wodna, hiacynty oraz lilie.

Odpady najpierw trafiają do basenu z piaskiem, a następnie brudna woda spływa do miejsca, gdzie bakterie rozkładają nieczystości. Ostatnim etapem oczyszczania jest oczko wodne pełne roślin. Kwiaty żywią się odpadami, a z basenu wypływa czysta woda.

Oczyszczalnia powstała w 2010 r. Projekt instalacji od początku zakładał wykorzystanie mokradeł, które naturalnie oczyszczają wodę. Aby przyspieszyć proces biodegradacji, dodatkowo dozuje się tlen.

Cała oczyszczalnia jest nowoczesna, obsługuje się ją za pomocą kokpitu z panelem sterującym i monitoringiem – zarówno parametrów, jak i obrazu z kamer przemysłowych.

W ciągu kilku ostatnich lat władze zamknęły ponad 300 fabryk w okolicach Tongliao, które zagrażały środowisku naturalnemu. Za sprawą kompleksowych działań okoliczni mieszkańcy mogą ponownie korzystać z pobliskiego akwenu, wcześniej zanieczyszczonego i zaśmieconego m.in. foliówkami i plastikowymi butelkami.

źródło: portalkomunalny.pl

Related posts

Leave a Comment