Walka ze smogiem rozpoczyna się w naszych domach

W energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska domu ogrzewanie powinno być regulowane w ciągu doby, a także w zależności od pogody. | zdj. pixabay.com

Ogrzewanie domów jednorodzinnych połączone z nieodpowiednim ociepleniem lub jego brakiem jest główną przyczyną smogu. Dlatego też walkę ze smogiem należy rozpocząć od kompletnej termomodernizacji budynku.

Jak
wynika z raportu „Strategia walki ze smogiem” ISECS, domy jednorodzinne zużywają rocznie od 140 do 350 kWh/m2 energii na ogrzewanie. Co zrobić, by zniwelować wpływ ogrzewania na środowisko?

Kompleksowa termomodernizacja

Termomodernizacja pozwoli zwiększyć energooszczędność budynku i obniżyć koszty ogrzewania. Gdy nie musimy tak mocno dogrzewać domu, ograniczamy także wydzielanie toksyn do środowiska.

Ważną kwestią jest właściwa kolejność działań – najpierw powinniśmy zająć się kompleksową izolacją budynku, a dopiero potem, już po zmniejszeniu strat ciepła, dostosować nowoczesne technologie energooszczędne, takie jak nowe okna, piece czy panele słoneczne.

Przekonaj się: Polacy chcą energooszczędnych domów

Kompleksowa termomodernizacja powinna obejmować izolację ścian zewnętrznych, dachów i  podłóg. Izolacja budynku pozwala także na wyłączenie ogrzewania w chwili, gdy nie przebywamy dłuższy czas w domu. To nie tylko oszczędność, ale i redukcja emisji zanieczyszczeń, a więc korzyść dla naszego zdrowia. Warto zastosować także nowoczesne termostaty. W energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska domu ogrzewanie
powinno być regulowane w ciągu doby, a także w zależności od pogody.

Wiek budynku ma znaczenie

Na niską efektywność energetyczną, a co za tym idzie, wytwarzanie większej ilości trujących substancji przy ogrzewaniu, ma wpływ rok budowy budynku i jego stan techniczny.

Według danych GUS-u z 2011 r. w Polsce ponad 70% budynków mieszkalnych może mieć już nawet 70 lat. Badania Instytutu Ekonomi Środowiska wskazują, że 1,5 mln z nich jest zupełnie nieocieplona, a w 10 proc. budynków położona jest najmniej efektywna 5-centymetrowa warstwa materiału. Grubszą izolację mamy w domach wybudowanych dopiero po 2000 roku, wciąż jednak jest ona niewystarczająca. Aż w połowie domów ogrzewanych węglem nie mamy podstawowych zaworów termostatycznych – nawet w domach dobrze ocieplonych i ze skutecznym systemem ocieplania.

Dowiedz się więcej: Skąd się bierze smog

Jeśli więc skoncentrujemy się na modernizacji starych budynków, w wysokim stopniu oszczędzimy energię, aż do 76 proc. w segmencie najstarszych budynków i do 57 proc. w domów jednorodzinnych wybudowanych 10-15 lat temu.

Liczy się świadomość

Raport GUS-u „Energia 2017” pokazuje, że w wielu polskich miastach i na wsi prawie wcale nie korzysta się z ciepła
sieciowego pochodzącego z elektrociepłowni (tylko 3%). Ludzie palą w kotłach m.in. węgiel i drewno (90,7%). Nawet 40 proc. nowych domów także ogrzewanych jest węglem. Paląc w piecach węglem, przekraczamy średnią unijną niemal o 30%.

– Budujmy energooszczędnie, pamiętając, że najważniejsza jest odpowiednia kolejność – ocieplenie budynku i zmniejszenie strat ciepła, a dopiero potem dostosowanie do nowych warunków cieplnych innych technologii energooszczędnych. Kompleksowa termomodernizacja budynków może zmniejszyć zużycie energii nawet o 70-90 %, co przekłada się na znaczną redukcję emisji groźnych pyłów zawieszonych (o ponad 20%) i rakotwórczego
benzo(a)pirenu (o ponad 30%) 
 radzi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL Polska.

Czytaj także: Smog zabija ponad 51 tysięcy Polaków rocznie

Walka ze smogiem zaczyna się w naszych domach. Warto więc zainwestować w termomodernizację nie tylko dla rodzinnego komfortu i oszczędności na kosztach eksploatacji – ważne jest także nasze zdrowie, ponieważ mamy realny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Najistotniejsza kwestią jest więc większa świadomość mieszkańców na temat jakości paliw, a przede wszystkim skutków niewystarczającej efektywności energetycznej budynków.

mat. ROCKWOOL

Related posts

Leave a Comment