Aqua Blocker® od Bostik – niezawodna hybrydowa izolacja przeciwwodna

Izolacje

Niezależnie od tego, czy pod uwagę bierzemy duży projekt budowlany czy niewielki budynek lub mieszkanie, wykonanie izolacji wodoochronnej to jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, zabezpieczających budynek przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się grzybów i pleśni.

W tym celu firma Bostik stworzyła nowoczesną, hybrydową izolację przeciwwodną Aqua Blocker®, przeznaczoną do trwałej ochrony konstrukcji stykających się z ziemią takich jak piwnice, fundamenty, płyty fundamentowe i podłogowe lub przepusty rur. Aqua Blocker® doskonale sprawdza się także do uszczelniania powierzchni poziomych, narażonych na opady atmosferyczne – także pod ciśnieniem hydrostatycznym wg DIN 18195.

Doskonała ochrona przed wilgocią

Aqua Blocker® to paroprzepuszczalna, hybrydowa, jednokomponentowa, bezrozpuszczalnikowa, niezawierającą wody i bitumów masa uszczelniająca do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Posiada wyjątkowo niską emisyjność substancji lotnych (EC1 R), a po wyschnięciu tworzy wytrzymałą, elastyczną i cienką warstwę izolacji, nieprzepuszczalną dla agresywnych wód gruntowym oraz wypełniającą rysy do 5 mm.

Nowej generacji rozwiązanie od firmy Bostik przeznaczone jest do izolacji podłoży murarskich takich jak beton, beton komórkowy, beton wodoodporny oraz cegła. Aqua Blocker® polecany jest także do prefabrykowanych elementów betonowych wykonanych z materiału o wysokiej odporności na przenikanie wody oraz agresywnych wód gruntowych pod ciśnieniem. Tutaj zaleca się stosowanie rozwiązania w miejscach łączenia jako uszczelnienie zewnętrzne w postaci ciągłej.

Przeczytaj również:
http://gazetainstalacyjna.pl/2021/08/31/jak-wyeliminowac-slabe-punkty-stalowego-dachu/

Produkt można stosować do napraw uszczelniających w przypadku połączeń kominowych, świetlików, krawędzi i narożników na dachach płaskich, rynien oraz połączeń dachowych. Jest on również odpowiedni do drobnych napraw, na przykład na małych dachach ogrodowych, gdzie występuje maksymalne pęknięcie do szerokości 1 mm oraz do remontu starych powierzchni występujących w obszarze dachu, takich jak stare powłoki bitumiczne, PVC, beton i drewno.

Aqua Blocker® od Bostik swoje zastosowanie znajdzie również do systemowej izolacji przy ciepłym montażu okien, umożliwiając pozyskanie skutecznej bariery przeciwwilgociowej, jednocześnie nie wpływając na jakość powietrza  w pomieszczeniu. Aqua Blocker® świetnie sprawdzi się także jako hydroizolacja łazienki, zastępując folię w płynie.

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację?

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono mocne, stabilne, wolne od gniazd żwirowych, pęcherzy, pęknięć oraz nierówności. Nie może zawierać żadnych pozostałości tłuszczu, olejów, smaru, pyłów, spękań oraz innych elementów antyadhezyjnych. Ubytki w ścianach powinniśmy uzupełnić i wyrównać, a krawędzie i przepusty zaokrąglić – szerokość obróbki co najmniej 4 cm). Powierzchnie o nieregularnych kształtach, z licznymi wypukłościami i wgłębieniami, a także z pęknięciami i ubytkami oraz przepusty należy uzupełnić przy pomocy zaprawy Sperrmörtel, co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem prac uszczelniających.

W przypadku parcia wody od strony negatywnej, należy wykonać dwuwarstwowe uszczelnienie od krawędzi betonowej podłogi na wysokość około 30 cm na otaczających ścianach za pomocą wodoszczelnej zaprawy hydroizolacyjnej Flex Schlämme K11 Grau. Bostik Aqua Blocker® może być stosowany na lekko wilgotnych powierzchniach bez gruntowania. Przy uszczelnianiu powierzchni dachów, należy sprawdzić przyczepność na membranach PIB/EPDM. Luźno leżące stare pokrycia należy całkowicie usunąć.

Zobacz również:
http://www.rynekinstalacyjny.pl/aktualnosc/id11714,powstal-kalkulator-retencji-wody-opadowej-dla-projektantow-instalacji-wod-kan

Po przygotowaniu podłoża produkt nakładamy przy pomocy wałka z krótkim włosem na całej powierzchni – równomiernie, w dwóch prostopadłych do siebie warstwach. Na krawędziach i w narożnikach używamy pędzla. Przed nałożeniem drugiej warstwy powinniśmy odczekać do wyschnięcia pierwszej. W zależności od obciążenia powłoki, należy dozbroić pierwszą warstwę włókniną poliestrową.

Przed nałożeniem kolejnych warstw, pierwsza powłoka powinna być całkowicie utwardzona – po 24 godzinach, przy temperaturze +20°C i wilgotności względnej 50%. Pełne obciążenie uszczelnienia jest natychmiastowe (wg DIN 18195). Przy zastosowaniu płyt ochronnych, drenażowych lub izolacyjnych, należy unikać naprężeń liniowych i punktowych.

W przypadku hydroizolacji dachu, po zagruntowaniu powierzchni uszczelniacz należy nałożyć w przeciągu 36 godzin. Po pierwszej warstwie i jej wyschnięciu, można nakładać kolejną. Należy zachować minimalną grubość powłoki wynoszącą 2 mm. Przy powierzchniach powyżej 25 m2 należy zastosować siatkę z włókna szklanego, która musi zostać ułożona na całej powierzchni (również na połączeniach). Należy przestrzegać minimalnej grubości warstwy wynoszącej 2,5 mm (z siatką).

Źródło:
Bostik

Related posts

Leave a Comment