Alarm Smogowy: na Targówku i Wawrze gorzej niż w centrum

Według doniesień Polskiego Alarmu Smogowego badania jakości powietrza w Wawrze i Targówku wykazały duże zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi. Warszawiacy oddychają zanieczyszczonym powietrzem, które może wywoływać raka i choroby płuc. Co roku w Polsce na choroby związane ze smogiem umiera ok 50 tys. osób.

Przez prawie miesiąc trwały pomiary zanieczyszczenia powietrza prowadzone przez aktywistów z Warszawy bez Smogu. Pyłomierz przez 13 dni znajdował się na terenie szkoły przy ul. Bajkowej w dzielnicy Wawer, a kolejne 13 dni w dzielnicy Targówek na osiedlu Zacisze, tuż przy szkole przy ul. Samarytanki. Okazało się, że w okresie zimowym powietrze w dzielnicach o przewadze zabudowy jednorodzinnej jest dużo gorsze niż dzielnicach, w których znajdują się bloki mieszkalne.

Pyłomierz na Zaciszu badał powietrze w dniach 19.11-01.12.2016. W ciągu tego czasu aż przez 10 dni powietrze było bardziej zanieczyszczone niż w okolicach stacji pomiarowej WIOŚ położonej na pobliskim Targówku.

Najwyższe średniogodzinne stężenie pyłu PM10 wyniosło na Zaciszu to 226 µg/m3 (24.11, godz.20-21), czego nie odnotowała żadna z warszawskich stacji pomiarowych WIOŚ. W dniach, w których prowadzono pomiary najwyższe stężenie wśród stacji WIOŚ odnotowano na Targówku – 121 µg/m3 (24.11, godz. 21-22).

Tego samego dnia, podczas szeroko nagłaśnianego w mediach epizodu smogowego, który wystąpił 24.11 powietrze na Zaciszu było znacznie gorsze niż na pozostałych stacjach warszawskich. Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło aż 114 µg/m3 przy normie 50 µg/m3 (na stacjach warszawskich najwyższy wynik to 85 µg/m3).

Pomiary jakości powietrza na Zaciszu i Wawrze pokazują, że sytuacja jest gorsza niż pokazują to warszawskie stacje pomiarowe WIOŚ.

Najbardziej narażone na zanieczyszczenia są kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz chore. Główną przyczyną niskiej emisji na obszarach zabudowy jednorodzinnej jest opalanie tzw. „śmieciuchami”. Poza pyłami zawieszonymi, na terenie niemal całej Polski kilkukrotnie przekroczone są normy stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu. Jest to związek, który emitowany jest podczas spalania paliw stałych.

Mat. Polski Alarm Smogowy

Related posts

Leave a Comment