Dzień Budownictwa Pasywnego 2013. Relacja

Dzień Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, zorganizowany przez Koło Naukowe Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej w dniu 6 grudnia 2013 roku, to inicjatywa o charakterze naukowym, edukacyjnym i informacyjnym.

Przedstawiciele Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego oraz wykładowcy Politechniki Poznańskiejprezentowali m.in. zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej całego budynku – jego izolacji, instalacji grzewczych i wentylacji, wskazywali na rolę i zadania stojące przed architektami i projektantami. Przedstawiciele BOŚ omówili kwestie dofinansowania do budynków energooszczędnych i instalacji OZE. O praktycznych aspektach inwestycji w takie budynki i instalacje mówiła właścicielka jednej z firm konsultingowych.

W trakcie seminariów prowadzonych przez firmy oferujące technologie dla nowoczesnego budownictwa mówiono m.in. o tym, jak uzyskać odpowiednie standardy budynku, jak powinno się projektować nowoczesne systemy grzewcze z pompami ciepła (Glen Dimplex) i jak wykorzystywać niskotemperaturowe źródła ciepła i chłodu w ogrzewaniu płaszczyznowym (Wavin) oraz jak wykorzystać energooszczędne wentylatory w budynkach pasywnych (ebm-papst). Były też wnioski eksploatacyjne i doświadczenia z budowy obiektów w standardzie niskoenergetycznym(Nuvarro).

Do popularyzacji nowych technologii wykorzystano także szkoleniowy domek pasywny znajdujący się na terenie Politechniki Poznańskiej. Zwiedzający mogli obejrzeć przekroje przez okna, drzwi i inne elementy obudowy budynku, a także instalacje i ich działanie. Sprawdzali też możliwości kamer termowizyjnych i własnoręcznie montowali fragmenty instalacji wentylacyjnej oraz kolektory słoneczne.

A jak kolektory działają w instalacji, sprawdzili w węźle cieplnym jednego z akademików, na którym zamontowano 60 kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 133 m2, współpracujących z ośmioma zasobnikami wody grzewczej i dwoma zasobnikami c.w.u. Ta praktyczna wiedza została doceniona zwłaszcza przez architektów – muszą oni bowiem przewidzieć m.in. odpowiednie pomieszczenia i miejsce na nowoczesne instalacje. Współczesne projektowanie wymaga zintegrowanego, międzybranżowego podejścia na każdym etapie.

W wydarzeniach oprócz studentów uczestniczyli także samorządowcy, administratorzy i inwestorzy.

materiały: dbpie.pl

Related posts

Leave a Comment