Targi Budma 2018

W dniach 30 stycznia-2 lutego w Poznaniu blisko 1000 wystawców targów Budma, Kominki, Intermasz i Infratec prezentowało swoje produkty i nowości. Obejrzało je 46 000 targowych gości. Targom towarzyszyło blisko 100 konferencji, prezentacji, szkoleń i wydarzeń towarzyszących. Wystawcy zgłosili ponad 150 nowości produktowych i zdobyli Złote Medale MTP – 35 ramach Budmy, 5 w Kominkach Kominki i 2 na Intermaszu. Budowlany charakter Budmy podkreśliły targi Intermasz – ekspozycja maszyn, pojazdów i sprzętu budowlanego.

Wśród nagrodzonych produktów z branżą instalacyjną związane były:

  • system M firmy Glen Dimplex – pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia,
  • hybrydowy wentylator dachowy MAG-200 firmy Uniwersal,
  • markiza antysmogowa VMZ cleanAir firmy Fakro,
  • repeater Chrono firmy DTM System – wielofunkcyjne urządzenie umożliwiające centralne sterowanie automatyką domową,
  • system domu inteligentnego FakrO smartHome firmy Fakro do moblilnego sterowania produktami elektrycznymi.

Wśród nagrodzonych na targach Kominki uwagę zwracał akumulacyjny filtr piecowy z katalizatorem spalin firmy Cebud. To filtr z monolitycznym katalizatorem tlenkowym do usuwania tlenku węgla, tlenków azotu i cząstek węglowych z gazów spalinowych różnego typu ogrzewaczy na paliwa stałe.

Podczas targów Budma odbyło się ciekawe seminarium przygotowane przez Stowarzyszenie Wielkopolski Dom Pasywny pt. Budynki Przyszłości na którym prezentowano m.in. standard pasywny i wykorzystanie energii odnawialnej w budynkach dodatnioenergetycznych, wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych w budynkach, wykorzystanie pomp ciepła i płaszczyznowych systemów ogrzewania i chłodzenia budynków, wentylację mechaniczną z rekuperacją i łączenie systemu wentylacji z systemem grzewczo-chłodzącym a także opinie inwestorów zamieszkujących budynki dodatnioenergetyczne i pasywne. Gromadziło ono wielu inwestorów, projektantów i instalatorów.

Bardzo dużo było wydarzeń dla architektów – mogli oni zobaczyć prace i realizacje biur i pracowni architektonicznych z całej Polski w ramach wydarzenia 1m/ARCH (1 metr dla architekta). Specjalnie zaaranżowana przestrzeń antresoli pawilonu 3A była także miejscem spotkań i konsultacji z architektami. Nie zabrakło też debat architektonicznych z udziałem twórców zajmujących się m.in. opisywaniem i popularyzacją wiedzy o architekturze i urbanistyce jak debata „Opowiadanie Przestrzeni”. Poszukiwano na niej odpowiedzi, w jaki sposób opowiadać o przestrzeni, z których mediów korzystać, jakim językiem przekazywać informacje i do kogo je kierować. Podjęta została także kwestia edukacji i stanu wiedzy o architekturze u przeciętnego polskiego odbiorcy.

Rozstrzygnięto także konkurs Szkice Architektoniczne, w którym uczestnicy – studenci kierunków architektonicznych – mieli przedstawić „Człowieka w przestrzeni” za pomocą tradycyjnych technik, wykorzystując ołówek, rapidograf, pióro, marker lub kredkę. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac, do ścisłego finału jury wybrało 10, a zwycięzcami zostali: I miejsce – Julia Niemczyk – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, II  – Sara Drozd – Politechnika Krakowska i III – Izabela Kazimierska – Politechnika Poznańska, która zdobyła też nagrodę „Wybór Publiczności” w głosowaniu internetowym.

Podczas II Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury dyskutowano o nowych przepisach, założeniach programu Krajowego Zasobu Nieruchomości, konkurencyjności polskich firm budowlanych na rynkach zagranicznych oraz jakości w przestrzeni publicznej i jej dostępności dla osób niepełnosprawnych, a także o BIM – jako rewolucji w budownictwie.

Sporo uwagi poświęcono zagadnieniom kadr – jakich fachowców brakuje na rynku oraz kształceniu zawodowemu – jego kondycji i koniecznym kierunkom zmian.

Odbyły się IX Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy i Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy. Rywalizowali reprezentanci z Polski, Białorusi, Czech, Niemiec oraz Ukrainy. Miała miejsce również 3. Monteriada – pokazy montażu produktów wiodących firm z branży stolarki budowlanej. Uczniowie ze szkół zawodowych o profilu budowlanym brali udział w XLVII edycji turnieju budowlanego „Złota Kielnia”.

Kolejna Budma za rok.

Related posts

Leave a Comment