Energia z kanalizacji

W amerykańskim Portland 100 domów korzysta z energii wytwarzanej z kanalizacji. W ramach eksperymentalnego projektu w rurach umieszczono 4 turbiny, które wytwarzają prąd.

Turbiny, które w normalnych okolicznościach zasila woda z rzeki, zostały opracowane specjalnie pod kątem wykorzystania siły grawitacji ścieków. Turbiny podłączone są do generatorów, umieszczonych bezpośrednio nad
rurą. Przepływające rurą ścieki obracają je i produkują prąd.

Technologia ma zastosowanie w kanalizacji deszczowej, ponieważ ścieki odprowadzane z amerykańskich domów, ze względu na dużą popularność młynków do mielenia odpadków w zlewach, są zbyt gęste. W zależności od przekroju rury, turbiny wymagają minimalnego przepływu od 1 do 5,6 m3 wody na sekundę. Rury o przekroju 154cm dają moc 18 kW i wymagają przepływu 1m3/s. By uzyskać 100 kW, potrzebna jest rura o przekroju 387 cm i przepływ 5,6 m3/s. Stosowanie tego rozwiązania w rurach o średnicy mniejszej niż 154 cm nie jest opłacalne.

Czytaj także: Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym

Instalacja w Portland produkuje rocznie ok. 900 mWh, dostarczając energię do około 100 amerykańskich domów. Energia może być też wykorzystywana do magazynowania (baterie, akumulatory). Projekt wpisuje się w plan
działań Portland na rzecz ochrony środowiska, produkowana energia jest odnawialna i nie przynosi szkód ekosystemowi.

System może działać sprawnie w dużej mierze dzięki częstym opadom deszczu w Portland – pada tam średnio przez 154 dni w roku.

źródło: portalkomunalny.pl / lucidenergy.com

Related posts

Leave a Comment