Żyj w zgodzie z naturą – ekologiczne rozwiązania dla kuchni

Ekologiczna kuchnia

Ekologia w kuchni to temat, któremu przyglądamy się coraz baczniej. I nic w tym dziwnego – dbanie o środowisko powinno leżeć w interesie każdego z nas. Już teraz możemy wdrożyć kilka dobrych nawyków, aby w konsekwencji upływu lat przyniosły one dużo dobrego. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności – śmieci

Segregacja śmieci to od wielu lat wiodący temat w kwestii ekologii. Niestety, generujemy olbrzymie ilości odpadów, stąd duży nacisk kładzie się zarówno na wolumen śmieci, jak i materiały, z jakich są wykonane. Jak zatem sortować odpady?

Mamy do dyspozycji oddzielne pojemniki na plastik, papier, szkło, bio czy odpady zmieszane. I taką segregację powinniśmy zacząć już w naszym domostwie, aby potem móc w łatwy sposób wrzucić śmieci do zewnętrznych pojemników. Jeżeli chodzi o opakowania, to plastik rozkładający się kilkaset lat jest naszą największą zmorą.

recykling
Segregacja śmieci,
fot. Solgaz

Warto więc w każdym możliwym przypadku rezygnować z niego na poczet pojemników wielokrotnego użytku – na przykład jednorazowe, plastikowe sztućce zamieńmy na te ekologiczne, drewniane. Jeśli chodzi o żywność, to do jej przechowywania warto używać szklanych pojemników, a nie plastikowych woreczków. – podpowiada ekspertka firmy SOLGAZ.

Zobacz również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/07/07/lipcowe-upaly-a-rekuperacja-w-domu/

Pij wodę – bez plastiku

W kwestii ograniczenia plastiku warto dodatkowo zwrócić uwagę także na napoje w plastikowych butelkach. Jak wyjaśnia ekspertka SOLGAZ, zamiast zakupu zgrzewki wody, lepszym rozwiązaniem dla nas i środowiska będzie postawienie na dzbanki oraz butelki z filtrem:

Bidony na wodę
Bidony na wodę wielokrotnego użytku,
fot. Solgaz

-Dzięki wyborze naczyń wielokrotnego użytku nie dość, że zaoszczędzimy czas, energię i pieniądze, to również zminimalizujemy ilość wytwarzanego przez nas codziennie plastiku. Dzbanki z filtrem świetnie sprawdzą się w domu, natomiast butelka, nieco przypominająca bidon, przyda się w pracy lub szkole, jak i podczas wypadów w plener.

Planuj posiłki – nie marnuj jedzenia

Kuchenna ekologia to nie tylko przerzucenie się z butelkowanej wody na tę filtrowaną. To również przemyślane zakupy. Wciąż marnujemy sporo jedzenia, podczas gdy tylko przy odrobinie chęci możemy w pełni wykorzystać zakupione produkty.

Ekologiczne gotowanie
Płyta gazowa,
fot. Solgaz

-Zacznijmy od przemyślanego robienia zakupów. Wybierzmy się na nie z materiałową torbą czy wiklinowym koszem. Co z produktami? Unikajmy tych pakowanych próżniowo, w plastikowych opakowaniach na poczet składników, jakie możemy kupić na wagę. Nie dość, że wpłyniemy na mniejsze zużycie plastiku, to np. kupimy tyle pieczarek, ile dokładnie potrzebujemy, a nie tyle, ile jest zapakowanych w pudełku, a nadwyżkę których zapewne wyrzucimy. – mówi Kamila Prałat.

Gotuj na gazie

Wprowadzanie ekologicznych rozwiązań do kuchni dotyczy nie tylko minimalizowania kosztów przyrządzanych posiłków, ale także na optymalizacji samego procesu gotowania. Nowoczesne sprzęty AGD oferują najwyższe klasy energetyczne i funkcjonalne rozwiązania, które doskonale pomagają w ekologicznym gotowaniu. A do wyboru mamy kuchenki elektryczne, indukcyjne, jak i modele zasilane gazem. Wybierając jednak te pierwsze lub drugie, musimy zmierzyć się z rosnącymi cenami prądu.

Gotuj na gazie, ekologia
Płyta gazowa bez płomieni,
fot. Solgaz

W przypadku cen gazu, od 1 lipca 2020 roku spadły one dla gospodarstw domowych o 10,6 %. Gaz jako paliwo należy do najczystszych ekologicznie nośników energii, a jednocześnie jest tani i bezpieczny. Jego potencjał odkrywa coraz więcej państw, które decydują się na budowy elektrowni gazowych i biogazowni. Połączenie nowoczesnej i innowacyjnej w skali światowej technologii wraz z jednym z najtańszych w Polsce paliw, czyli gazem, zaowocowało stworzeniem płyty gazowej bez płomieni.

-Według niezależnych badań, nasza płyta gaz-pod-szkłem zużywa do 50% mniej gazu niż tradycyjna kuchenka gazowa. Palniki kuchenek pracują cyklicznie, co oznacza, że wyłączają pobieranie gazu, gdy powierzchnia jest już odpowiednio nagrzana, a uruchamiają pobór paliwa wtedy, gdy jest to konieczne. Dzięki katalitycznym palnikom i dwukrotnie wyższej temperaturze spalania gazu generowane podczas gotowania spaliny są czystsze niż w przypadku tradycyjnych kuchenek. Dodatkowo płyty gazowe bez płomieni od SOLGAZ oferują darmowe pola grzewcze, w których kumuluje się niewykorzystane ciepło. Dzięki nim możemy podgrzać potrawę bez dodatkowego poboru gazu. – mówi ekspertka firmy SOLGAZ.

Wdrażanie ekologicznych rozwiązań do kuchni wcale nie musi być trudne. Wystarczy zmiana kilku nawyków oraz elementów życia codziennego, aby stało się ono bardziej przyjazne dla środowiska oraz oszczędne. W tej przemianie pomaga również postawienie na odpowiedni sprzęt AGD – na przykład na płytę gaz-pod-szkłem firmy SOLGAZ – które – korzystając z ekologicznego paliwa minimalizują koszty przyrządzanych posiłków.

Sprawdź także:

http://www.rynekinstalacyjny.pl/aktualnosc/id11634,dotacje-dla-rolnikow-na-oze-w-programie-agroenergia

Źródło:

SOLGAZ sp. z o.o.

Related posts

Leave a Comment