Jak poprawić jakość powietrza w domu? Wentylacją mechaniczną!

Środowisko

Wiele badań naukowych wskazuje, że nad ranem w sypialni z zamkniętymi drzwiami i oknami, stężenie dwutlenku węgla w powietrzu gwałtownie przyrasta. W związku z tym stężenie może być nawet 6-8 krotnie większe w stosunku do średniej zawartości w powietrzu atmosferycznym. Nowoczesna wentylacja mechaniczna może ten problem rozwiązać.

Zagrożeniem jest CO2

Dwutlenek węgla (CO2) jest bezbarwnym, bezzapachowym, niepalnym gazem. Jest cięższy od powietrza i rozpuszcza się w wodzie. W małych stężeniach nie jest groźny dla człowieka, w dużych natomiast stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Nasz organizm daje nam wtedy pewne sygnały, takie jak uczucie duszności, niepokoju czy wzrastająca liczba oddechów. Zauważamy również problemy z koncentracją, budzimy się w nocy bądź nie możemy zasnąć.

Środowisko, ochrona środowiska
VASCO CO2,
fot. VASCO

Znów kluczową rolę ogrywa tu prawidłowa wentylacja. Gdy jej brakuje, wysokie stężenie tego gazu powoduje zmniejszenie możliwości obronnych organizmu, a nawet śmierć. – tłumaczy Norbert Górski, dr n. med., otolaryngolog, specjalista chorób nosa i zatok.

Zobacz również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/04/30/rekuperacja-korzysci-dla-domownikow/

Wentylacja mechaniczna z czujnikiem CO2

Niektórym z pewnością wydaje się, że regularne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien jest wystarczające, aby zagwarantować przepływ i świeże powietrze w naszych domach. Niestety, to nieprawda. Wręcz część z nas unika otwierania okien ze strachu przed utratą ciepła bądź nieprzyjemnymi zapachami płynącymi z zewnątrz.

Środowisko, ochrona środowiska
VASCO DX,
fot. VASCO

Pomocne jest tu rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze w branży instalacyjno-budowlanej – nowoczesna wentylacja mechaniczna od sprawdzonego producenta. Przykładem może być np. system VASCO SILENT VENTILATION wyposażony w czujnik dwutlenku węgla, regulujący intensywność pracy wentylacji w zależności od zmian stężenia CO2 w pomieszczeniu, w którym jest umieszczony.

To od ilości osób przebywających na co dzień w danym pomieszczeniu zależy poziom stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Kiedy wzrasta jego poziom, rekuperator zwiększa obroty, aż osiągnie komfortowy poziom stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Zmiany poziomu obrotów wentylatorów dokonywane są w sposób płynny, a kontrola zawartości CO2 wykonywana jest co 3 minuty.

Środowisko, ochrona środowiska
System rekuperacji powietrza,
fot. VASCO

Nowoczesna wentylacja mechaniczna, taka jak system VASCO została tak zaprojektowana, aby czujnik łączył się z rekuperatorem radiowo, a do jego zasilania wystarczy 230V. Dla uzyskania pełnego komfortu w typowym domu jednorodzinny należy zamontować czujnik dwutlenku węgla w salonie oraz drugi w sypialni.

Wentylacja mechaniczna chroni domowników przed złą cyrkulacją powietrza. Dzięki niej cały dom może być wypełniony świeżym powietrzem o niskiej zawartości dwutlenku węgla.

Sprawdź również:

http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id5324,klimatyzacja-daikin-popularne-serie-i-modele-klimatyzatorow

Źródło:

VASCO

Related posts

Leave a Comment