Spawanie na zimo? Zrób to sam!

Spawanie na zimno

Niefortunne zdarzenia przytrafiają się każdemu – bywamy narażeni jesteśmy na upadek ulubionego przedmiotu czy nieplanowane uderzenie. W wielu sytuacjach nie ma miejsca na nerwy i żal po starcie danego przedmiotu – możemy go w prosty sposób naprawić.

Spawanie na zimno
Spawanie na zimno,
fot. Bostik

-Tradycyjne spawanie polega na łączeniu materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu zespolenia. Jest to czynność, którą mogą wykonać wprawieni majsterkowicze lub profesjonaliści. W warunkach domowych możemy wykonać tak zwane „spawanie na zimno” za pomocą kleju, który pozwoli trwale zespoić miejsce pęknięcia, a przy tym może być użyty przez każdego i nie wymaga specjalnych umiejętności – mówi Ewa Tacka z firmy Bostik, światowego specjalisty w dziedzinie klejenia.

Zobacz również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/05/28/gumbit-eco-nowosc-na-rynku-hydroizolacji-fundamentow-i-dachow/

Zrób to sam

Spawanie na zimno umożliwia szybkie i trwałe sklejenie pękniętych elementów z różnego rodzaju tworzywa. Mogą to by przedmioty wykonane z PVC, ABS, szkła akrylowego (perspex), TR, EVA. Oznacza to, że ten rodzaj klejenia sprawdzi się w przypadku naprawy większości plastikowych rzeczy znajdujących się w domu, garażu czy amatorskim warsztacie.

Klej do „spawania na zimno” jest w swoim działaniu agresywny, ponieważ częściowo rozpuszcza łączone powierzchnie, tworząc w ten sposób trwałe zespolenie – zupełnie, jak w przypadku prawdziwego spawania. Dzięki temu powstałe złączenie jest wyjątkowo odporne na działanie gorącej wody czy chemikaliów. Klej może być stosowany zarówno w przypadku obiektów przechowywanych wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ wykazuje dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Spoina powstała w trakcie klejenia jest niewidoczna, dlatego można mieć pewność, że nie wpłynie na estetykę naprawianego przedmiotu.

Spawanie na zimno
Fix Hard Plastic od Bostik,
fot. Bostik

-Aby samodzielnie skleić pęknięty blender lub czajnik elektryczny, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić z brudu i kurzu powierzchnię, którą chcemy skleić. Następnie równomiernie nakładamy klej na obie klejone powierzchnie. Produkt w temperaturze pokojowej potrzebuje zaledwie 5 minut na to, by zaszło częściowe zmiękczenie klejonego tworzywa. Po tym czasie wystarczy docisnąć do siebie klejone elementy i pozostawić przedmiot na 12 godzin do stworzenia pełnego, trwałego łączenia. I gotowe, możemy spokojnie wrócić do wykonywania codziennych czynności – dodaje ekspertka z firmy Bostik.

Domowy pomocnik

Fix Hard Plastic od Bostik to wyjątkowo mocny, specjalistyczny klej przeznaczony do łączenia nowoczesnych materiałów syntetycznych, z których wykonana jest większość przedmiotów domowego użytku. Sprawdzi się podczas sklejania obudowy blendera, który może ulec zniszczeniu podczas upadku, czy naprawy ogrodowych krzeseł, a nawet rur kanalizacyjnych wykonanych z PVC – nie nadaje się jednak do naprawy tych elementów przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z jedzeniem lub wodą. Klej nie zawiera szkodliwego toluenu i cykloheksanu, dlatego z powodzeniem może być stosowany do naprawy przedmiotów codziennego użytku.

Spawanie na zimno
„Spawanie na zimno” przy użyciu kleju Bostik Fix Hard Plastic,
fot. Bostik

Dzięki zastosowaniu metody „spawania na zimno” przy użyciu kleju Bostik Fix Hard Plastic, pęknięte małe sprzęty AGD, dekoracje, lampki biurkowe, akcesoria rowerowe czy wyposażenie ogrodu mogą zyskać drugie życie. Prosta aplikacja połączona z dużą mocą klejenia pozwoli cieszyć się ulubionymi przedmiotami przez długi czas bez konieczności kupowania nowych.

Zobacz również:

http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id5324,klimatyzacja-daikin-popularne-serie-i-modele-klimatyzatorow

Źródło:

Bostik

Related posts

Leave a Comment