Jak planować budowę domu w okresie pandemii?

Budownictwo

Planując budowę domu w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej działki. Na tym etapie sprawdźmy też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie budynku. Zapisane w nim będą m.in. szczegółowe wymagania dotyczące granic terenu, wysokości danej zabudowy, możliwej ilości kondygnacji, sieci uzbrojenia czy nawet kolorystyki elewacji.

Jeżeli wybrany przez nas teren nie znajduje się w tym planie, wtedy należy pozyskać decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki dopełnieniu wszystkich formalności, w dalszej kolejności będziemy w stanie pozyskać pozwolenie na rozpoczęcie budowy – mówi Rafał Buczek, ekspert AWILUX.

Projekt a okna

Po znalezieniu działki spełniającej nasze wymagania, kolejnym etapem budowy jest wybór lub opracowanie projektu inwestycji. Będzie to również idealny moment na to, aby skonsultować wybór stolarki okiennej i wybrać rozwiązania technologiczne, które zastosujemy w naszym przyszłym domu. Najlepiej zająć się tym już na etapie pomysłu na projekt.

budowa domu, pandemia
Plany budowy domu w czasie pandemii,
Fot. Agnieszka Jerzyk

Wybór projektu wymarzonego domu to najlepszy czas na to, aby skonsultować nasze decyzje z wykwalifikowanym doradcą z branży okiennej. Dzięki temu łatwo ustalimy nasze potrzeby, skonfrontujemy je z możliwościami technologicznymi oraz idącymi za tym ograniczeniami, sposobem ogrzewania budynku czy funkcjonalnością stolarki okiennej. Chcemy, aby nasz dom był jasny i nasłoneczniony? Postawmy na duże przeszklenia. Jeżeli pragniemy pomieszczeń, które mają być doświetlone, a w projekcie przewidziane są za małe otwory – przedyskutujmy wybrany projekt ze specjalistą – wyjaśnia Rafał Buczek.

W przypadku salonów AWILUX, usługi wyceny są bezpłatne, a tego typu porady mogą zaowocować późniejszą wyższą użytecznością budynku. Pozwolą również zminimalizować prawdopodobieństwo niewłaściwego wykonania wizji projektowej, skutkujące niedopasowaniem rozwiązań do potrzeb i możliwości inwestora.

Przeczytaj również: Płyty gazowe dwupalnikowe czy czteropalnikowe – którą opcję wybrać? >>

Finanse i… opóźnienia

Decydując się na budowę własnego domu, zwłaszcza w niepewnym okresie pandemii, nie możemy zapomnieć o możliwościach finansowych oraz budżecie, którym aktualnie dysponujemy. Chodzi tutaj o to, by za naszymi planami podążało posiadane przez nas finansowanie.

Planowanie finansowe jest szczególnie istotne w aktualnym czasie, kiedy dostępność materiałów jest ograniczona, a czas ich dostarczenia – wydłużony. Inwestorzy powinni więcej uwagi poświęcić wcześniejszemu poszukiwaniu wykonawców i materiałów, co pozwoli im sprawnie przeprowadzić prace budowlane. Trzeba być także przygotowanym na to, że czas budowy, który początkowo planowali, w obecnej sytuacji ulegnie zmianie – tłumaczy Rafał Buczek, menedżer sprzedaży w firmie AWILUX. – Jeżeli myślimy o kredycie, musimy wziąć pod uwagę to, że ceny nieruchomości czy materiałów budowlanych cały czas rosną – nie tak szybko, jak w miesiącach od kwietnia do lipca, ale ten wzrost jest wciąż odczuwalny. Dlatego, zanim zdecydujemy się na inwestycję, najpierw sprawdźmy, czy faktycznie otrzymamy kredyt w takiej kwocie, by pokrył aktualny wzrost cen.

Materiały i wykonanie

Jak wygląda sytuacja z dostępnością materiałów budowlanych w bieżącym okresie? Według eksperta z firmy AWILUX, inwestorzy muszą liczyć się z tym, że aktualnie na rynku panuje trudna sytuacja – brakuje w zasadzie niemal wszystkiego, począwszy od stali, a skończywszy na ociepleniu. Problem stanowi także dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, co również powoduje opóźnienia na budowach.

budowa domu, pandemia
Sprawdzanie materiałów budowlanych w pandemii,
Fot. Agnieszka Jerzyk

Planując budowę domu, musimy zwrócić uwagę na te wszystkie czynniki. Dlatego każda inwestycja musi być poprzedzona sprawdzeniem terminów dostaw materiałów budowlanych. Inwestorzy, którzy planują wybudować dom w ciągu 3 miesięcy do pół roku, tak jak było to do niedawna robione, będą niestety rozczarowani – mówi ekspert AWILUX.

Okna przed murami

Kiedy powinniśmy zatem udać się do salonu stolarki, by wybrać i złożyć zamówienie na okna? Najlepiej to zrobić już na etapie projektu. Czas oczekiwania na okna zależny jest od firmy, koloru, specyfiki projektu, możliwości przygotowania okien i może dochodzić nawet do kilkunastu tygodni. Trzeba też mieć na uwadze zarezerwowanie ekipy montażowej, bo z reguły przy bardziej skomplikowanych realizacjach, montaż trwa od tygodnia, do nawet półtora czy dwóch.

Przykładem dobrze zaplanowanej inwestycji jest dom Agnieszki Jerzyk, dwukrotnej uczestniczki igrzysk olimpijskich i triathlonowej mistrzyni świata oraz Europy. Wybrała ona okna w momencie, gdy miała gotowy projekt, z którym udała się do wybranego salonu stolarki. Tam zapoznała się z możliwościami okien i drzwi w klasie premium oraz doprecyzowała swoje potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu, niezależnie od aktualnego zaawansowania prac budowlanych, ma możliwość wcześniejszego zaplanowania zakupu okien wybranych do swojego wymarzonego domu, a także racjonalnego przygotowania się do kolejnych etapów inwestycji.

Przeczytaj także: Do CEEB złożono już ponad 212 tys. deklaracji o źródłach ogrzewania >>

Jak planować budowę domu w okresie pandemii? Pamiętajmy o sprawdzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o finansowaniu, o wcześniejszym zamówieniu materiałów oraz wyborze ekip budowlanych, a także o tym, by wybrać okna zanim powstaną mury. Z pomocą przychodzą specjaliści z salonów AWILUX, zapewniając zarówno profesjonalne doradztwo, jak również planując termin bezproblemowego montażu wybranych rozwiązań. W salonach AWILUX wymagający inwestorzy mają możliwość konsultacji z doradcami oraz doboru rozwiązań dostosowanych do ich wymagań.

Źródło:
Awilux

Related posts

Leave a Comment