Jaka alternatywa dla dachówek płaskich?

Dachówka

Dachówka to pokrycie znane i stosowane już od starożytności. Podziwiamy ją na wielu obiektach zabytkowych zarówno sakralnych, jak i świeckich. Współczesne dachówki pod względem konstrukcji, nie różnią się zbyt wiele, od tych stosowanych przed wiekami. Jednak współczesna technologia produkcji np. powłok zwiększyła ich wytrzymałość oraz poprawiła walory estetyczne.

W Polsce najczęściej stosowanym pokryciem dachu jest dachówka, która występuje w przeważającej części wszelkich projektów domów, szczególnie o bryle tradycyjnej z dachem dwu- lub wielospadowym. Decyzja, przed której podjęciem staje każdy inwestor na początku budowy to, jaki rodzaj dachówki wybrać.

Zobacz również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/06/22/rola-okien-w-zielonym-budownictwie/

Dachówki ceramiczne powstają z gliny ilastej, wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Producenci ich masę wzbogacają o dodatki poprawiające właściwości materiału (piasek kwarcowy, mączka ceglana, barwniki). Powierzchnia ceramicznej dachówki może być zarówno naturalna, jak i uszlachetniona specjalnymi powłokami (angoba, glazura), poprawiającymi zarówno walory estetyczne, jak i ich właściwości, np. odporność na czynniki atmosferyczne.

Do grupy najpopularniejszych dachówek, wybieranych przez inwestorów należy dachówka ceramiczna Topas firmy Braas, występująca w dwóch wariantach V11 oraz V13, różniących się miedzy sobą wielkością oraz ilością dostępnych opcji kolorystycznych. Zastosowane oznaczenie określa zapotrzebowanie ilości sztuk na m2, i tak w przypadku V11 przyjmuje się 11 szt./m2, a w V13 – 13 szt./m2. W związku z tym dachówki Topas V11 zalecane są przy dachach o skomplikowanych kształtach, z załamaniami, czy wykuszami.

Skąd bierze się popularność dachówki Topas? Przede wszystkim jest to doskonała alternatywna dla modeli dachówek płaskich. Jej uniwersalny wygląd idealnie sprawdzi się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i przy renowacji starszych budynków. Charakteryzuje się subtelnym, eleganckim stylem, dzięki czemu, dom sprawia jednorodne i wyważone wrażenie. Bogata oferta wariantów kolorystycznych tego modelu stanowi atrakcyjną propozycję, odpowiadającą zróżnicowanym gustom. Duży wybór dachówek kształtowych oraz elementów systemu dachowego pozwala na ich optymalne dostosowanie pod kątem funkcjonalności, formy, barwy i materiału.

Sprawdź także:

http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id5207,filtry-antysmogowe-w-rekuperatorach

Źródła:

Grupa BMI Polska

Related posts

Leave a Comment