Royal Wilanów z najszybszą w stolicy stacją do ładowania pojazdów elektrycznych

elektromobilność

Po polskich drogach pod koniec 2020 roku jeździło już ponad 20 tys. samochodów elektrycznych (dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). W porównaniu z 2019, ich liczba na przestrzeni jednego roku wzrosła o ponad połowę, można więc mówić już o prawdziwym boomie. Ten sektor motoryzacji rozwija się bardzo dynamicznie – dla wielu kierowców aspekt ekologiczny ma przy wyborze nowego samochodu kluczowe znaczenie i coraz chętniej decydują się na modele zasilane tylko prądem lub w formule hybrydowej.

Nie dziwi więc, że coraz więcej deweloperów i zarządców budynków komercyjnych decyduje się na instalację rozwiązań, dedykowanej tej grupie prowadzących pojazdy. Nowa, czterostanowiskowa, ogólnodostępna i zarazem najszybsza jak do tej pory stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Warszawie już działa. To w tej chwili jedyne miejsce o takich parametrach (2 złącza dysponujące prądem stałym o mocy 100 kW) w stolicy, przystosowane do obsługi wszystkich, a nie tylko wybranych modeli samochodów.

stacja do ładowania pojazdów elektrycznych
Stacja super szybkiego ładowania samochodów elektrycznych o mocy sięgającej 100 kW, fot. Royal Wilanów

Stacja zlokalizowana jest na poziomie -1, w ramach parkingu podziemnego budynku usługowo-biurowego Royal Wilanów, położonego w centralnym punkcie dzielnicy Wilanów– przy ul. Klimczaka 1, naprzeciwko wilanowskiego ratusza. Jej zaletą są aż cztery stanowiska ładujące, co umożliwia zasilenie do czterech pojazdów jednocześnie. Dwa z nich dysponują szybkim złączem typu DC CCS, pozostałe posiadają złącze standardowe zasilane prądem zmiennym (AC).

Nowo uruchomiona stacja dysponuje kablem typu high power, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie pełnej mocy stacji. W porównaniu z szybką ładowarką DC o mocy 50 kW, czas ładowania samochodu skraca się średnio o około 40-50%. Za technologiczną stronę przedsięwzięcia odpowiada firma Arinea, która zaprojektowała, dostarczyła
i zainstalowała to rozwiązanie.

Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tego, że rozwijając ofertę Royal Wilanów
i udostępniając kolejną usługę, możemy wspierać bliskie nam wartości, czyli ekologię oraz zrównoważony transport. Samochody elektryczne w tych kwestiach znacząco wygrywają ze swoimi odpowiednikami zasilanymi paliwem. Popularyzacja tego rozwiązania jest niezmiernie ważna dla środowiska i walki z coraz mocniej odczuwalnym w Warszawie problemem smogu
mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna Grupy Capital Park, zarządcy Royal Wilanów.

stacja do ładowania pojazdów elektrycznych
Pierwsza w Warszawie stacja super szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, fot. Royal Wilanów

Korzystanie ze stacji jest odpłatne – aby to zrobić, należy pobrać mobilną aplikację Ecotap Poland i ustawić preferowaną metodę płatności. Jest dostępna zarówno w AppStore i Google Play, a bezpośredni odnośnik do niej znajduje się także w aplikacji Royal Wilanów. Koszt 1 kWh dla użytkowników Ecotap Poland wynosi 1,80 PLN. Po naładowaniu pojazdu system wysyła użytkownikowi wiadomość oraz dodatkowo oferuje jeszcze 15 darmowych minut na powrót i odpięcie pojazdu od zasilania.

Po przekroczeniu tego czasu naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 0,50 PLN/min. Co ważne, w trakcie korzystania ze stanowisk ładujących nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty parkingowej. Aby zostać z niej zwolnionym, należy walidować bilet w Biurze Obsługi Parkingu. Ze stacji ładowania może skorzystać każdy, przez 24h na dobę, niezależnie od tego czy jest klientem bądź użytkownikiem obiektu.

Superszybka stacja w Royal Wilanów posiada rozwiązania, dzięki którym może łatwo zostać rozbudowana do jeszcze szybszej mocy, wynoszącej 150 kW, a poziom hałasu podczas ładowania jest znacznie niższy niż w innych instalacjach tego typu. Obsługa i serwis prowadzone są zdalnie, co umożliwia szybką i bezawaryjną pracę urządzenia. Modułowa konstrukcja stacji powoduje, że w razie wystąpienia usterki technicznej jednej z części, pozostałe złącza będą działać niezależnie od niej.

Royal Wilanów funkcjonuje od 2015 roku. To wysokiej klasy budynek biurowy
z rozbudowaną funkcją usługowo-handlową. Z infrastruktury i oferty obiektu korzystają również chętnie mieszkańcy okolicznych osiedli, dla których pełni on funkcję lokalnego, dzielnicowego placu i miejsca spotkań. W budynku znajdują się m.in. market Carrefour, centrum medyczne i apteka Medicover, butiki odzieżowe i sportowe, kilkanaście restauracji i konceptów gastronomicznych.

Klienci mogą korzystać z licznych punktów usługowych, m.in. poczty, biura podróży, wypożyczalni aut, myjni samochodowej oraz salonów kosmetycznych i barbera. Działa tu klub fitness Artis oraz kulinarne studio Cook Story by Samsung. Duży teren zielony na zewnątrz przystosowany jest do ogólnodostępnych celów rekreacyjnych (boiska sportowe, minigolf, trampoliny, mini-ścianka wspinaczkowa, plac zabaw dla dzieci itp.). Obiekt posiada także szereg udogodnień przyjaznych rowerzystom – m.in. dedykowane miejsca postojowe, prysznice czy stację naprawy jednośladów.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/03/18/jak-powstaja-wysokojakosciowe-rozwiazania-izolacyjne/

Źródło:

Royal Wilanów

Related posts

Leave a Comment