Jak wybrać ekologiczne źródło ogrzewania?

panele fotowoltaiczne

Wybór źródła ciepła to jedna z kluczowych decyzji, przed którą stoją osoby będące właścicielami lokalu. Obecnie na rynku mamy dostępną sporą paletę rozwiązań, dotyczącą ogrzewania budynków. Wybierając ogrzewanie w domu czy firmie, w dobie dzisiejszej troski o planetę, warto wybrać źródło energii przyjazne środowisku. Takie jak gaz ziemny, który jest najlepszą opcją pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Na wybór źródła energii do ogrzewania domu czy pomieszczeń firmowych ma wiele czynników. Przede wszystkim dostępność paliwa, wysokość oraz w dłuższej perspektywie przewidywalność kosztów eksploatacji. Równie ważna jest wygoda i prostota użytkowania, a także – coraz częściej dla wielu osób – aspekty ekologiczne.

Każde ze źródeł ogrzewania ma swoje wady i zalety. Na przykład energia elektryczna jest bardzo wygodna, można z niej korzystać, nie dokonując wielkich inwestycji (w instalacje), jednak ogrzewanie wymaga dużej ilości poboru prądu. Oznacza to, że w dobie wysokich cen energii elektrycznej, ogrzewanie elektryczne będzie bardzo drogie. Inną opcją są paliwa płynne (takie jak: olej opałowy czy LPG), przy których największym problemem jest konieczność posiadania magazynu, który trzeba uzupełniać kilka razy w ciągu roku.

Podobnie jak w przypadku paliw stałych, gdzie dodatkowym i negatywnym czynnikiem jest emisja pyłów. Do wyboru mamy oczywiście jeszcze węgiel, drewno czy pellet, które na pewno nie będą ekologicznym wyborem i wymagają od nas miejsca na składowanie surowca. Są jeszcze pompy ciepła i inne niekonwencjonalne źródła energii. Te jednak wiążą się ze znacznymi inwestycjami początkowymi i mogą powodować trudne do przewidzenia problemy.

Dlaczego warto wybrać gaz ziemny?

Gaz ziemny jako źródło energii do ogrzewania pomieszczeń (domowych czy firmowych), grzania wody i gotowania to bez wątpienia najbardziej atrakcyjna opcja, i to zarówno gdy weźmiemy pod uwagę finanse, jak i czynniki ekologiczne. O jego popularności decyduje przede wszystkim rachunek ekonomiczny, bowiem paliwo gazowe jest wysoce efektywne kosztowo.

Świadczą o tym niska bariera inwestycyjna, a do tego obecnie najniższe od kilku lat ceny błękitnego paliwa na rynku energii. Badania opinii publicznej pokazują, że gaz ziemny cieszy się większym poparciem społecznym niż węgiel, ropa naftowa czy energetyka jądrowa. Jednocześnie uznawany jest za najbardziej czyste i ekologiczne – w porównaniu do węgla czy pelletu. W trakcie spalania gazu praktycznie nie powstają szkodliwe pyły, a do atmosfery trafia nieco tlenku azotu, para wodna i zdecydowanie mniej (w ilości najniższej ze wszystkich paliw kopalnych) dwutlenku węgla. Oznacza to, że ogrzewanie gazowe jest niskoemisyjnym źródłem energii, które nie zanieczyszcza powietrza i w praktyce nie ma żadnego wpływu na powiększanie się smogu.

Dostępna technologia spalania gazu jest dojrzała, wysokowydajna a przy tym bezpieczna. Aby móc cieszyć się dobrodziejstwami błękitnego paliwa, wystarczy posiadać przyłącze gazowe. Do działania instalacji wymagany jest również kocioł grzewczy. Gaz jest rozprowadzany po budynku za pomocą rur, umieszczonych w ścianach lub pod podłogą. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad, takich jak regularne okresowe (raz w roku) przeglądy instalacji, korzystanie wyłącznie z usług fachowców z uprawnieniami, w pełni chroni przed potencjalnymi zagrożeniami. Korzystanie z ogrzewania gazowego jest niezwykle wygodne, bo bezobsługowe.

Po uruchomieniu instalacji praktycznie nie trzeba się nią zajmować, a pracę urządzenia można zaprogramować. Do tego to ogromna oszczędność czasu – bez konieczności sprawdzania co kilka godzin, dokładania opału czy ponownego rozpalania. Do zalet dochodzi również czystość i możliwość zastosowania nawet w niewielkim pomieszczeniu. Głównym powodem, dla którego właściciele budynków decydują się na ogrzewanie gazowe, jest to, że w przypadku tego rozwiązania prawie nie występują przerwy w dostawie paliwa gazowego, tak jak to bywa często np. przy energii elektrycznej. Ogrzewanie budynków gazem jest po prostu bezproblemowe i proste.

Ile kosztuje ogrzewanie gazem ziemnym?

Wbrew utrwalonym mitom słabej jakości węgiel czy miał, wcale nie są najtańszym źródłem ciepła. Owszem istnieje przeświadczenie, że ogrzewanie węglem to najtańszy sposób uzyskania ciepła, ale może wtedy, gdy weźmie się pod uwagę tylko koszty samego paliwa. Jednak gdy podsumujemy wszystkie wydatki związane z ogrzewaniem pomieszczeń, okaże się, że za ogrzewanie węglowe zapłacimy podobnie jak za gazowe. Jak się okazuje, stosowanie gazu ziemnego jest jednym z najbardziej opłacalnych bezobsługowych źródeł ciepła. Wie to każdy, kto wymienił stary piec i dba o docieplenie pomieszczeń.

Ogrzewając przy użyciu nowoczesnego, wydajnie pracującego kotła gazowego, można wydawać na ogrzewanie tyle samo lub mniej niż gdyby korzystało się z kilkuletniego pieca opalanego węglem. Gazowe kotły mają świetną sprawność energetyczną, nieosiągalną dla innych popularnych źródeł energii. Gaz ziemny przy spalaniu 1 kg surowca wytwarza największe ciepło (50,2 MJ/kg) – dla porównania węgiel kamienny daje tylko 29,3 MJ/kg. W dodatku koszty samej eksploatacji gazu są znacznie niższe niż w przypadku prądu, oleju opałowego czy płynnego gazu LPG. Jak widać, korzystanie z tego przyjaznego środowisku surowca jest zdecydowanie tańsze niż ogrzewanie budynków z użyciem innych paliw.

Koszty ogrzewania gazem zależą przede wszystkim od takich czynników: jak termoizolacja budynku i rodzaju kotła. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ocieplenie budynku, które ma później wpływ na rachunki za paliwo gazowe. Warto zatem zastosować dobrej jakości okna oraz wykonać porządną, termiczną izolację ścian i dachu. Ponadto należy zadbać o dobrej jakości kocioł grzewczy, w którego inwestycja zwróci się w postaci niższych opłat za ogrzewanie. Szybciej odczujemy wybór droższego kotła kondensacyjnego, który ma lepsze parametry spalania niż w przypadku kotła tradycyjnego.

Przy dobrze docieplonym budynku jednorodzinnym o powierzchni ok. 120 m2 roczne koszty ogrzewania gazem mogą wahać się w okolicach 2900-5500 zł, w zależności od rodzaju pieca. Zakładając najmniej optymistyczną opcję i całkowicie niedocieplony dom o tej samej powierzchni, wydatki na ogrzewanie gazowe mogą sięgnąć nawet 9000 zł! Jednak już w przypadku energooszczędnego czy pasywnego domu, koszt ogrzewania ulega znacznemu obniżeniu i może wynieść od 400 do 2500 zł. Jak widać, ma to ogromny wpływ na zużycie gazu, a co za tym idzie wysokość rachunków.

Jak znaleźć optymalną ofertę gazu ziemnego?

Należy pamiętać, że samo wykonanie budowy przyłącza gazu i zakup nowego pieca gazowego nie wystarcza, by korzystać z ogrzewania gazowego. Konieczna jest jeszcze umowa zawarta z wybranym sprzedawcą. Dawno jednak minął czas, kiedy klient był zobowiązany współpracować z dostawcą gazu, który akurat dysponował siecią gazową przebiegającą w pobliżu domu. Uwolnienie rynku energii umożliwiło swobodny wybór sprzedawcy gazu ziemnego i jego zmianę z chwilą wygasania umowy.

Dzisiaj klienci wybierają sprzedawców gazu, porównując ceny za kWh, opłaty handlowe, a także długość umowy, czy usługi dodatkowe. Dlatego z pomocą przychodzi firma Po Prostu Energia S.A., należąca do grupy energetycznej ALPIQ (jednej z największych spółek obrotu energią w Europie), która ma w swojej ofercie gaz ziemny dla domów i firm (w taryfach od W-1 do W-5), w stałych i niskich cenach.

Obecnie wybór, jak i zmiana sprzedawcy gazu jest niezwykle prosta. I do tego całkowicie bezpłatna. Nie trzeba również wymieniać liczników czy całkowicie zmieniać przyłącza. A w dodatku można to zrobić w dosłownie kilka minut, bez wychodzenia z domu, tylko z pomocą Internetu. Wystarczy wejść na stronę internetową Po Prostu Energia i skorzystać z opcji „Kup Teraz” – zmiany sprzedawcy energii online. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy wybrać interesujący nas produkt, określić okres trwania umowy oraz podać niezbędne dane do zawarcia kontraktu.

Podpisanie umowy odbywa się z użyciem elektronicznego podpisu eSign. Nie trzeba drukować i podpisywać papierowych dokumentów, ponieważ wszystko odbywa się online – to dodatkowy, ekologiczny atut. Dalsze formalności i procedury niezbędne do rozpoczęcia dostarczania gazu realizuje w imieniu klienta firma Po Prostu Energia. Cały proces odbywa się szybko, bez straty zbędnego czasu na czekanie w kolejkach w biurze obsługi.

Czy powinniśmy wybierać ekologiczne ogrzewanie?

Prywatnych użytkowników do wymiany starych, kopcących palenisk na bardziej ekologiczne rozwiązania, zachęca się poprzez udzielania dotacji (dochodzących nawet do 100%) na zakup np. nowego pieca gazowego. W połowie ubiegłego roku wprowadzono zmiany, które usprawniają wdrażanie programu „Czyste Powietrze”, ułatwiające składanie wniosków i przyspieszające wymianę systemu ogrzewania. Walka ze smogiem zakłada także wprowadzenie nowych regulacji prawnych, polegających na ograniczaniu możliwości wykorzystania systemów powodujących wysoką emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W kolejnych miastach wprowadzane są uchwały antysmogowe, które regulują kwestie źródeł energii zużywanej do ogrzewania. Dyskutuje się m.in. o wprowadzeniu obowiązku przyłączania do istniejących sieci gazowych lub ciepłowniczych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dostępu do sieci kanalizacyjnych.

Wiadomo również, że już wkrótce zostanie praktycznie wyeliminowana możliwość powrotu do ogrzewania węglem w budynkach mieszkalnych. Nowelizacja prawa budowlanego, która w połowie lutego br. trafiła do podpisu Prezydenta RP, uniemożliwi instalowanie trujących powietrze pieców i kotłów na paliwa stałe, w budynkach, w których – zgodnie z pozwoleniem budowlanym – może być wykorzystywane ogrzewanie sieciowe lub gazowe. Każdy, kto będzie chciał palić węglem, będzie musiał starać się o zmianę pozwolenia na budowę.

Dlatego, jeśli stoisz przed wyborem paliwa grzewczego, warto zdecydować się na gaz ziemny, który nie emituje groźnych dla zdrowia pyłów, a w porównaniu z olejem opałowym uwalnia 10-krotnie mniej tlenków siarki, dwukrotnie mniej czadu i 30% mniej dwutlenku węgla. Już niedługo wszyscy powinniśmy wybrać źródła ogrzewania naszych budynków, które będą ekologiczne i przyjazne środowisku.

Related posts

Leave a Comment