Efektywna instalacja fotowoltaiczna – dobry projekt i opłacalność systemu

panele fotowoltaiczne na dachu

Stosowanie rozwiązań opierających się na odnawialnych źródłach energii przyczynia się do ograniczania emisji szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery. Warto zastanowić się jak zainwestować w instalację fotowoltaiczną, by przynosiła korzyści i osiągała największą wydajność.

Optymalizacja całorocznej pracy instalacji fotowoltaicznej powinna zniwelować różnice w energii, jaka dociera do systemu w poszczególnych miesiącach. Wydajność takiej instalacji nie jest jednak stała, lecz zmienia się w zależności od pory roku, nasłonecznienia i pory dnia. Zdecydowanie częściej rozwiązanie to koncentruje się na maksymalnym wykorzystaniu energii słonecznej w sezonie letnim, co powoduje w tym okresie zapewnienie pełnego zapotrzebowania na prąd bez konieczności stosowania rozwiązań wspomagających. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez system PV zimą jest nieco mniejsza niż latem, więc wówczas niedobór prądu uzupełnia się korzystając z sieci energetycznej.

alternatywne źródło energii w domu

Korzyści z instalacji fotowoltaicznej

Słońce to źródło energii o niewyczerpanym potencjale. Energia promieniowania słonecznego może być przetwarzana nieustannie przez cały rok, lecz główna różnica między pochmurnym, a słonecznym dniem to ilości energii pozyskanej. Jednak w naszym klimacie dysproporcja pomiędzy ciepłym okresem, trwającym od maja do sierpnia, a zimnym jest znaczna. Na te cztery miesiące przypada ok. 60% energii docierającej ze słońca, dlatego też dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna musi współpracować z siecią energetyczną. Aby poradzić sobie z powstałą dysproporcją, można korzystać z tzw. net meteringu. Nadwyżka energii elektrycznej wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną zostaje odebrana przez lokalny zakład energetyczny, co pozwala na wykorzystanie jej w późniejszym okresie. Za 1 kWh energii dostarczonej do sieci można odebrać z niej 0,8 kWh. Przepisy dotyczą instalacji o mocy do 40 kW i może skorzystać z nich prosument, czyli każdy właściciel domu mieszkalnego, gospodarstwa rolnego, czy wspólnoty mieszkaniowe. Należy pamiętać, że najkorzystniejsze będzie rozliczanie się z dostawcą prądu w długim okresie czasu, najlepiej rocznym, ponieważ wtedy nadwyżka energii będzie przechodziła na kolejny okres rozliczeniowy.

panel fotowoltaiczny

Dobry projekt to podstawa

Opracowanie projektu zaczyna się od stworzenia planu uwzględniającego czynniki techniczne oraz ekonomiczne. Dogłębna analiza pozwoli na odpowiednie dobranie poszczególnych części, które zapewnią maksymalną wydajność systemu. Planując montaż urządzeń wykorzystujących OZE trzeba uwzględnić, iż instalacja fotowoltaiczna wymaga dość sporej powierzchni. Dla przykładu mały projekt o mocy 4 kW zajmie około 40 mkw. W związku z tym, alternatywą do montażu na dachu może być konstrukcja naziemna i lokalizacja paneli PV na wolno stojącej przestrzeni z uwzględnieniem kierunków stron świata. Marka De Dietrich w swojej standardowej ofercie posiada zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET o mocach od 2,08 KWp do 5,2 kWp dostosowane do montażu na dachach obiektów komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zestawy posiadają już wszystkie niezbędne części instalacji: panele fotowoltaiczne, inwerter, kable i konektory oraz system mocowania dostosowany do rodzaju pokrycia dachowego. Szeroki zakres oferty zapewnia możliwość konfiguracji zestawu fotowoltaicznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta, a na życzenie istnieje możliwość wyceny w dowolnej konfiguracji.

Gdzie szukać wsparcia finansowego?

Opłacalność systemu instalacji fotowoltaicznej zwiększa się z roku na rok. Pierwsze zwroty w inwestycjach komercyjnych pojawiają się już po 8 latach. Niestety jednak koszty instalacji zniechęcają potencjalnych nabywców, a stosunkowo długi okres stopy zwrotu nie sprzyja podejmowaniu decyzji. Z pomocą przychodzą rządowe programy wsparcia i dofinansowania. Jednym z nich jest Program „Czyste Powietrze”, który stwarza możliwość otrzymania pożyczki na preferencyjnych warunkach. W przypadku instalacji fotowoltaicznej może ona wynosić do 30 000 złotych (do 6000 zł za 1 kW mocy zainstalowanej). Jest ona udzielana na okres 15 lat z niskim oprocentowaniem, ale nie mniejszym niż 2 % rocznie.

Innym, niedawno ogłoszonym programem, do którego nabór wniosków rozpocznie się już na przełomie sierpnia i września będzie rządowy Projekt „Mój prąd”. Kierowany jest on do gospodarstw domowych, a koordynowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie również prowadził nabór wniosków. Dofinansowanie obejmie do 50% kosztów instalacji i nie będzie wynosić więcej niż 5 tys. zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje od 2 do 10 kW mocy zainstalowanej.
Najnowsze dane Polskiej Sieci Elektroenergetycznej pokazują, że zainteresowanie technologią opartą na OZE stopniowo rośnie. Tylko w lipcu przyłączono do sieci instalacje fotowoltaiczne o mocy 116,1 MW, co stanowi wzrost o 150%. Całkowita moc fotowoltaiki w Polsce do dnia 1 sierpnia wynosiła 882,6 MW. Dane PSE pokazują, że na koniec miesiąca potencjał ten wyniesie już 1 GW.

Źródło ; materiały od LET PR o produkcie DE DIETRICH

Related posts

Leave a Comment