Fotowoltaika dla domu firm i rolnictwa?

Panele fotowoltaiczne staja się coraz bardziej popularne nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i rolnych. Korzyści płynące z energii słonecznej coraz częściej doceniają rolnicy. Usamodzielnienie energetyczne to nie tylko oszczędności i wsparcie ekologii, ale również prestiż.

Energia płynąca ze słońca

Do niedawna Polacy sceptycznie podchodzili do inwestycji w panele PV. Obawiano się, że klimat panujący w Polsce, nie pozwoli wyprodukować wystarczającej ilości prądu. Z czasem jednak, dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów, oraz wszelkim kampaniom społecznym. Świadomość na temat odnawialnych źródeł energii, znacznie się poprawiła. Wiadomo już, że panele produkują prąd nawet w pochmurne dni. Specjaliści wyliczyli, że produkcja prądu jest bardziej efektywna, gdy temperatura na zewnątrz nie jest zbyt wysoka. Okazuje się więc, że warunki atmosferyczne w Polsce są idealne do produkcji energii elektrycznej ze słońca.

Czy mnie na to stać?

Główną obawą przed inwestycją w panele słoneczne, jest długi czas zwrotu kosztów. Dobrze zaplanowana instalacja, dokładne wyliczenia zapotrzebowania energetycznego, pozwalają uzyskać zwrot kosztów w przeciągu 7 lat. Co istotne już w pierwszym roku produkcji własnego prądu oszczędzamy pieniądze, dzięki znacznemu zmniejszeniu rachunków z elektrowni. Warto od początku planowania inwestycji skorzystać z pomocy specjalistów w dziedzinie fotowoltaiki. Eksperci z renomowanych firm, które można znaleźć w Toruniu, pomogą nam na każdym etapie prac związanych z instalacją fotowoltaiczną. Doradcy z pewnością poinformują Cię również o możliwościach otrzymania dofinansowania z rządowych programów jak np. „Mój prąd 3.0”. Możemy uzyskać nawet do 3 000 zł (w poprzedniej edycji programu było 5 000 zł i wszyscy liczyli na powtórkę). To pozwala zmniejszyć wkład własny w zakup i montaż paneli słonecznych. Warto dodać, że przy odpowiednim wyliczeniu zapotrzebowania energetycznego koszty rachunków za prąd z elektrowni są niewielkie. Bowiem nadmiar wyprodukowanego prądu latem, możemy odliczyć energii zużytej od swojego operatora w okresie zimowym. Jeżeli chce całkowicie usamodzielnić się energetycznie, możemy dokupić akumulator, w którym będziemy gromadzić nadmiar wyprodukowanego prądu. Trzeba jednak wówczas liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Panele słoneczne a rolnictwo

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to ciągłe inwestycje i planowanie wydatków. Instalując w swoim gospodarstwie panele słoneczne, jesteśmy o krok przed rolnikami, którzy nie chcą korzystać z OZE. Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim znaczna obniżka rachunków za prąd nawet do 90%. Współczesne gospodarstwa funkcjonują głównie dzięki energii elektrycznej. Zatem możliwość usamodzielnienia energetycznego jest niewątpliwą korzyścią. Zaoszczędzone środki mogą zostać wykorzystane w dalszy rozwój swojego gospodarstwa. Inwestując w OZE, stajesz się także rolnikiem, który dba o środowisko. Jest to szczególnie istotne w przypadku gospodarstw działających w duchu EKO. Panele słoneczne stają dodają wówczas prestiżu i sprawiają, że zyskujesz zaufanie swoich konsumentów. Dodatkową korzyścią z inwestycji w fotowoltaikę jest fakt, iż możesz obniżyć swój podatek rolny.

Odnawialne źródła energii są szansą dla naszego środowiska. Zmniejszając sztuczną produkcję prądu, spowalniamy proces niszczenia Ziemi. Dodatkowo montując panele słoneczne na swoich dachach bądź wolnej przestrzeni w gospodarstwie rolnym, usamodzielniamy się energetycznie. Mniejsze rachunki za prąd, pozwalają wykorzystać zaoszczędzone pieniądze na inne cele. Bycie EKO jest nie tylko modne, ale i potrzebne. Chciejmy korzystać z dóbr, jakie daje nam natura i wykorzystujmy energię ze słońca.

Related posts

Leave a Comment