Stojące, wiszące, nowoczesne i tradycyjne. Praktyczny przewodnik po lampach

Materiał promocyjny

Wprowadzają przytulną atmosferę, nadają wnętrzom domowego charakteru. Lampy i lampki to ważny element aranżacji wnętrza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Lampy stojące i wiszące – które wybrać

Konkurują ze sobą nie tylko fasonem, oświetlaną powierzchnią, ale i mobilnością. Największą zaletą lamp stojących jest możliwość przestawiania ich z miejsca na miejsce. To wbrew pozorom bardzo duża zaleta. Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy oświetlić tylko niewielką część przestrzeni, możemy zabrać ze sobą lampę stojącą. Warunek jest tylko jeden – źródło prądu.

Lampy wiszące funkcjonują jak żyrandole – wiesza się je na stałe w określonym miejscu na suficie. Różnica zasadza się najczęściej w wyglądzie i oświetlanej powierzchni. Żyrandole to duże i dostojne konstrukcje, zdolne oświetlić nawet bardzo duży salon. Lampy wiszące montuje się najczęściej nad stołami w kuchni i jadalni. Ich zadaniem jest oświetlenie tych właśnie miejsc.

Niewątpliwie do oświetlenia stołu czy dużego miejsca pracy najlepsza będzie lampa wisząca (duży wybór można znaleźć na http://allegro.pl). Natomiast w przypadku potrzeby oświetlenia mniejszych powierzchni lepiej postawić na lampy stojące, które można w każdej chwili przestawić.

Lampy w stylu glamour

Styl glamour lubi lśnić i zachwycać przepychem. Tu nie ma miejsca na skromność i minimalizm w urządzaniu wnętrz. Nie inaczej jest z lampami w stylu glamour. Ich klosze zawsze są lśniące, by nie tylko ładnie rozpraszać światło, ale też odbijać je, gdy lampa jest wyłączona. Mało tego, podstawa lampy także jest wypolerowana i błyszcząca. Lampy w stylu glamour bardzo często na wzór żyrandoli składają się z wielu małych kryształków, które lśnią i migoczą przy najdrobniejszym poruszeniu. Bardzo ładnie odbijają światło.

Lampy w stylu glamour są bardzo charakterystyczne i jako takie nie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Najlepiej pasują do tych urządzonych z iście królewskim rozmachem. Najczęściej widuje się je w wersji stojącej podłogowej, ale zdarzają się też małe lampy stołowe glamour.

Lampy w stylu skandynawskim

Minimalistyczne, oszczędne – całkowite zaprzeczenie stylu glamour. To wybór dla tych, którzy stawiają na proste, oszczędnie urządzone wnętrza. Lampy w stylu skandynawskim cechuje duża symetria i oszczędność formy. Opierają się na prostych figurach geometrycznych i są pozbawione niepotrzebnych ozdób. Wykorzystują uniwersalne kolory, najczęściej biel, czerń i odcienie szarości. Dzięki temu doskonale wpisują się w nowoczesne, proste wnętrza nie tylko w stylu skandynawskim.

Są też dobrym wyborem do oświetlenia zewnętrznej części domu, na przykład balkonu lub tarasu. Raczej nie sprawdzą się jako oświetlenie bogato urządzonych salonów.

Nowoczesne lampy LED

To trend, który od jakiegoś czasu powiększa grono zwolenników. Lampy LED w ogóle nie przypominają kształtem tradycyjnych lamp. Są bardzo nietuzinkowymi, awangardowymi konstrukcjami przypominającymi powyginany świecący metal. W rzeczywistości w metalową konstrukcję wpuszczana jest taśma z diodami LED. Takie lampy sprawdzają się przede wszystkim we wnętrzach industrialnych.

Lampy LED warte są uwagi nie tylko ze względu na oryginalną urodę, ale też na dużą przyjazność dla środowiska. Świetlówki LED pobierają bardzo mało prądu. To także dobra wiadomość dla tych, którzy chcą trochę zaoszczędzić.

Lampy na biurko

W tym przypadku uroda gra drugie skrzypce, na pierwszym miejscu stawia się funkcjonalność. Lampka na biurko powinna dobrze oświetlać przestrzeń roboczą i nie męczyć wzroku. Ponieważ jest ustawiona stosunkowo blisko oczu, zaleca się używanie do niej żarówek świecących miękkim, białym światłem. Dobrym rozwiązaniem jest lampa na wysięgniku, którym można dowolnie manipulować.

Lampy na biurko produkowane są w bardzo wielu modelach, wzorach i kolorach. Bez trudu uda się znaleźć pasującą do wnętrza. Jednak bardzo rzadko na biurkach stają lampy w stylu glamour. Za to coraz częściej można na nich znaleźć nowoczesne małe lampki LED. Ich niewielki rozmiar sprawia, że mieszczą się nawet na bardzo małych biurkach.

Lampy stołowe

Wbrew nazwie ustawia się je nie tylko na stole. Mogą stać też na komodzie lub kominku. Takie lampy to małe dzieła sztuki. Ich zadaniem jest nie tyle oświetlać, co rozpraszać mrok. Mogą przybierać rozmaite formy i kształty. Różny jest też kolor ich świecenia. Wśród lamp stołowych na uwagę zasługują lampy solne, które nie tylko stanowią oryginalną dekorację wnętrza, ale też mają zdolność jonizowania powietrza.

Lampki nocne

Nieduże lampki, raczej o małej mocy, ustawiane na nocnych stolikach w sypialni. Ich zadaniem jest stworzenie przytulnej atmosfery i przyjemnego półmroku. Światło lampek nocnych może być nawet żółte lub pomarańczowe – te kolory wprowadzają senną atmosferę i pomagają zasnąć.

Related posts

Leave a Comment